Specjaliści i menadżerowie chętnie przeprowadzą się za pracą. Najlepiej do Warszawy
Najbardziej pożądane miasto to Warszawa, w której chce pracować co drugi specjalista lub menedżer dopuszczający możliwość zmiany miejsca zamieszkania. Relokacja zawodowa do stolicy Dolnego Śląska byłaby interesująca dla 38% badanych, a 33% chętnie przeprowadzi się do Trójmiasta. Listę TOP5 najbardziej atrakcyjnych lokalizacji zamykają Kraków oraz Poznań.
Siódma edycja badania Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” pokazała, że specjaliści i menedżerowie w Polsce są otwarci na relokację zawodową. Taką możliwość rozważyłoby 3 na 4 zapytanych. I choć czołówka miast, które w oczach pracowników są najbardziej atrakcyjne, nie zmieniła się w porównaniu do poprzedniej edycji badania, to jednak widać istotne przetasowania.
Wysoki awans stolicy
Warszawa znalazła się na szczycie najbardziej pożądanych miast wśród respondentów gotowych do rozważenia przeprowadzki za pracą. W porównaniu do poprzedniej edycji badania stolica zanotowała zdecydowany awans – na pierwsze miejsce z trzeciego zajmowanego rok temu. Odsetek specjalistów i menedżerów, którzy chętnie przeprowadzą się zawodowo do Warszawy wzrósł z 31% do aż 52%.
Michał Borkowski z Antal wyjaśnia, że na zwiększenie zainteresowania Warszawą w dużej mierze wpłynął „szum medialny” wywołany zjawiskiem Brexitu. – Warszawa jest naturalnym polskim pretendentem do walki o migrację korporacji, w tym największych na świecie banków czy funduszy inwestycyjnych, szukających nowej siedziby jako alternatywy dla Londynu. Dane rynkowe wskazują, że jest to miasto, w którym może zyskać zarówno firma – ze względu na potencjalnie niskie koszty funkcjonowania biznesu i dostęp do wykwalifikowanego personelu, jak i pracownik. Szanse na nowe miejsca pracy w prestiżowych organizacjach wyraźnie działają na wyobraźnię specjalistów i menedżerów – mówi Michał Borkowski, Senior Consultant, Antal Finance & Accountancy.
Wrocław numerem dwa
Jak wynika z raportu, aż 38% specjalistów i menedżerów chętnie przyjęłoby propozycję nowej pracy w stolicy Dolnego Śląska. W rezultacie miasto zajęło drugie miejsce na liście najbardziej pożądanych miejsc pracy w Polsce. Warto przypomnieć, że rok temu, z podobnym odsetkiem (39%), miasto było liderem.
Michał Wolski z Antal zwraca uwagę, że Wrocław już od kilku lat przyciąga pracowników, gdyż włodarze miasta konsekwentnie realizują politykę budowania marki Wrocławia. – Z jednej strony przyciągane są do regionu inwestycje realizowane przez liderów w swoich branżach (IT, finanse, motoryzacja, appliance, SSC), z drugiej Wrocław oferuje szeroką ofertę kulturalną i rozrywkową. Warto w tym miejscu przypomnieć, jak udanym przedsięwzięciem było zorganizowanie kilkuset różnych eventów w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Z kolei w 2017 roku we Wrocławiu odbyły się World Games – igrzyska sportów nieolimpijskich. W ciągu kilku ostatnich lat zakończono też duże inwestycje infrastrukturalne, które zdecydowanie poprawiły jakość życia mieszkańców – mówi Michał Wolski, Branch Manager, Antal Wrocław.
Trójmiasto, czyli trzy razy trzy
Trójmiasto przyciąga zawodowo co trzeciego specjalistę lub menedżera. Co więcej, w najnowszym zestawieniu zajęło trzecią pozycję, jako najbardziej atrakcyjne miejsce pracy. Rok wcześniej z nieco wyższym odsetkiem (36%) Gdańsk, Gdynia i Sopot zajmowały drugie miejsce.
– Wysoka pozycja Trójmiasta wychodzi trochę z DNA Pomorza, które od wieków otwarte jest na wymianę i biznes. Trafiają tu osoby świadome swoich umiejętności i chcące rozwijać się właśnie w miejscu pełnym otwartości dla nowych rozwiązań biznesowych. Nie bez powodu co roku mieszkańcy Gdańska i Gdyni deklarują swoje przywiązanie do Pomorza i zadowolenie z miejsca zamieszkania, w czym akurat od lat Trójmiasto jest liderem. Pracowników przyciąga nie tylko zaplecze biznesowe czy dobrze rozbudowana sieć infrastruktury, ale i bliskość morza, czego inne aglomeracje jak Warszawa czy Wrocław mogą nam tylko pozazdrościć – mówi Miłosz Floriański, Consultant Antal Engineering & Operations, Antal.
Kraków poza podium, ale wciąż wysoko
Relokację zawodową do stolicy Małopolski deklaruje 28% respondentów, badanych przez firmę rekrutacyjną Antal. Taki wynik, podobnie jak rok temu, pozwolił zająć miastu mocną czwartą pozycję.
– Kraków w stosunku do takich lokalizacji jak Wrocław czy Trójmiasto na obecną chwilę można już powoli nazywać rynkiem nasyconym pod kątem nowych inwestycji. Nadal jednak jest atrakcyjny dla wielu pracowników, plasując go w ścisłej czołówce listy najbardziej pożądanych miast w Polsce w przypadku relokacji krajowej. Systematyczny rozwój rynku pracy, silna marka miasta kojarzona na całym świecie, jak również tak bardzo ostatnio doceniany, a powszechny w Krakowie, work-life balance przyciąga specjalistów i menedżerów nie tylko z kraju, ale także z zagranicy – mówi Sebastian Wysocki, Branch Manager, Antal Kraków.
Listę TOP5 zamyka Poznań
Wśród pięciu najbardziej pożądanych miejsc zatrudnienia znajduje się też stolica Wielkopolski. Relokacja zawodowa do Poznania jest atrakcyjna dla co czwartego specjalisty i menedżera (26%).
Dominik Pekról z Antal podkreśla, że o dojrzałości lokalnego rynku świadczy najniższy wskaźnik bezrobocia w Polsce, który w 2017 roku oscylował poniżej 2%. – Wynika to wprost z dotychczasowych inwestycji, ale nie powinno martwić potencjalnych pracodawców. Poznaniowi jeszcze daleko do przesytu i niedoboru kandydatów wynikającego z nadmiernego skupienia poszczególnych sektorów. Co więcej, Poznań może zaoferować różnorodność wyzwań i karier w kluczowych sektorach takich jak przemysł, logistyka, IT czy SSC/BPO. Dokładając do tej mieszanki politykę miasta nakierowaną na mieszkańców, z rozlicznymi inwestycjami w infrastrukturę, w najbliższych latach powinniśmy spodziewać się dalszego uwalniania potencjału regionu – mówi Dominik Pekról, Branch Manager, Antal Poznań.
Źródło: Informacja prasowa Antal