S&P Global Ratings pozytywnie o perspektywach dla polskich banków

S&P Global Ratings pozytywnie o perspektywach dla polskich banków
Fot. stock.adobe.com/Koshiro
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
S&P Global Ratings spodziewa się, że polska gospodarka przyspieszy w 2024 roku, zapewniając korzystne środowisko operacyjne dla sektora bankowego.

„Biorąc pod uwagę poprawiające się warunki gospodarcze, spodziewamy się nieznacznego spadku liczby kredytów zagrożonych brakiem spłaty.  Przewidujemy, że wskaźnik kredytów zagrożonych spadnie do 4,8% do 2025 roku, z 5,1% w 2023 roku” – czytamy w raporcie o polskim sektorze bankowym S&P Global Ratings dotyczącym Oceny Ryzyka Krajowego Sektora Bankowego dla Polski.

Poniższy wykres pokazuje, że obecnie poziom kredytów zagrożonych w naszym kraju jest jednym z najwyższych w Europie.

NPL w Polsce na tle państw w Europie, źródło S&P Global Ratings

Profile finansowania polskich banków odporne na wstrząsy

Zdaniem autorów raportu utrzymujące się wysokie stopy procentowe będą wspierać rentowność operacyjną sektora w 2024 i 2025 roku.

W ich opinii wraz z prawdopodobnymi obniżkami stóp procentowych, które rozpoczną się w 2025 roku rentowność sektora bankowego spadnie do poziomu około 10%;

„Nadal dostrzegamy wysokie zaangażowanie rządu poprzez państwową własność banków krajowych oraz historię interwencji, które uważamy za negatywne dla sektora” – piszą eksperci S&P Global Ratings.

Spodziewają się dalszych zmian w zarządach banków, które są kontrolowane przez państwo, ale nie przewidują znaczących zmian strategicznych w tych instytucjach.

Jak zauważają wprowadzenie nowych kryteriów w przedłużonych wakacjach kredytowych sprawi, że będą one mniej kosztowne dla banków niż wakacje kredytowe w 2022 roku.

„W ciągu ostatniej dekady warunki finansowania krajowego sektora bankowego uległy poprawie, zmniejszono również zależność od finansowania zewnętrznego. Oczekujemy, że zadłużenie zewnętrzne netto sektora bankowego utrzyma się poniżej 10% kredytów krajowych, w porównaniu z około 20% dekadę temu – uważamy, że m.in. dzięki temu profile finansowania banków są odporne na wstrząsy” – oceniają analitycy S&P Global Ratings.

    Zgodnie z metodologią oceny ryzyka krajowego sektora bankowego (BICRA), S&P Global Ratings klasyfikuje polski sektor bankowy w grupie ‘4’.

    Źródło: S&P Global Ratings