Silne wyniki operacyjne i dobry początek roku w mBanku

Silne wyniki operacyjne i dobry początek roku w mBanku
Fot. Stock.adobe.com / Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
mBank rozpoczął 2023 rok bardzo dobrymi wynikami pod względem operacyjnym. Przychody osiągnęły rekordowy poziom 2,5 mld zł. Na zysku, który w pierwszym kwartale br. wyniósł 143 mln zł netto, zaciążyły koszty ryzyka prawnego związanego z kredytami we frankach. Bank aktywnie oferował klientom frankowym ugody – zawarł ich już ponad 5 tys. Z aplikacji mobilnej Banku regularnie korzystało ponad 3,4 mln użytkowników, czytamy w komunikacie prasowym mBanku.

Zysk brutto mBanku z podstawowej bieżącej działalności w pierwszym kwartale br. przekroczył 1,3 mld zł. Został on w dużej mierze uszczuplony o odpisy na kredyty frankowe.

Koszty ryzyka prawnego związanego z tym portfelem w pierwszych trzech miesiącach roku wyniosły 808 mln zł. Odzwierciedlały one głównie rosnące koszty prowadzonego programu ugód i realizacji prawomocnych wyroków.

W konsekwencji, zysk netto Grupy mBanku w pierwszym kwartale 2023 r. ukształtował się na poziomie 143 mln zł i był o ponad 72 proc. niższy niż rok wcześniej.

Czytaj także: Akcjonariusze ING Banku Śląskiego podzielili zysk za rok 2022 i dokonali zmian w Radzie Nadzorczej

Rekordowe przychody mBanku w I. kwartale ‘23

W pierwszym kwartale bank osiągnął rekordowe przychody w wysokości 2,5 mld zł. Ich najważniejszym komponentem był wynik odsetkowy, który dzięki aktywnemu zarządzaniu obydwiema stronami bilansu oraz utrzymywaniu przez RPP wysokich stóp procentowych przyrósł o 6 proc. wobec czwartego kwartału 2022 r. Był też lepszy o prawie 40 proc. w ujęciu rocznym.

Wynik prowizyjny poprawił się o 7 proc. w stosunku do wcześniejszego kwartału, ale osłabił w ujęciu rocznym o 15 proc.

Bank zachował dyscyplinę kosztową, utrzymując wzrost bazowych kosztów operacyjnych poniżej tempa inflacji. Po wyłączeniu składek obowiązkowych, koszty zwiększyły się o 12 proc. w skali roku za sprawą zarówno wydatków osobowych, jak i rzeczowych. Wskaźnik koszty/dochody ukształtował się w pierwszym kwartale na poziomie 33,4 proc. (przy uwzględnieniu składki na fundusz przymusowej restrukturyzacji).

Koszty ryzyka wzrosły do 79 punktów bazowych i pozostają zgodne ze średnioterminowym wskazaniem.

Początek roku przyniósł wyraźną dysproporcję dynamik wolumenów biznesowych. Podczas gdy wartość udzielonych kredytów wzrosła o 1 proc. wobec stanu z końca 2022 roku, to baza depozytowa zwiększyła się o prawie 4 proc. kwartalnie i blisko 12 proc. w ujęciu rocznym (głównie dzięki dalszemu napływowi depozytów klientów detalicznych).

Czytaj także: Dobry początek roku dla Banku Pekao

Ponad 5 tysięcy ugód z frankowiczami

Do tej pory bank podpisał już ponad 5 tys. ugód z klientami spłacającymi kredyty we frankach. Kredytobiorcy doceniają atrakcyjną stałą stopę oprocentowania kredytu po przewalutowaniu i indywidualne podejście banku do ich oczekiwań. Aby poznać szczegóły oferty, wystarczy wypełnić wniosek na stronie mbank.pl/ugody.

Na koniec pierwszego kwartału 2023 r. mBank obsługiwał ponad 5,6 mln klientów detalicznych – w tym ponad 1 mln w Czechach i na Słowacji. W tym czasie bank miał też ponad 33 tys. klientów korporacyjnych.

Wśród klientów detalicznych aktywnie z aplikacji mobilnej banku korzystało ponad 3,4 mln użytkowników. Już prawie 87 proc. spraw inicjowana jest przez klientów w kanałach cyfrowych (to wzrost o 20 punktów procentowych w porównaniu do 2020 roku).

Czytaj także: Alior Bank: największa od 5 lat sprzedaż kredytów dla biznesu, rekordowy zysk netto

Źródło: mBank