Senatorowie postulują zmiany w przepisach dotyczące zakazu handlu w niedzielę

Senatorowie postulują zmiany w przepisach dotyczące zakazu handlu w niedzielę
Fot. stock.adobe.com / bnorbert3
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Senatorowie postulują wprowadzenie poprawek do noweli uszczelniającej zakaz pracy w niedziele i święta, w tym m.in. umożliwienie handlu w niedzielę tym sklepom, które osiągają co najmniej 40% przychodów z usług pocztowych oraz umożliwienie mikroprzedsiębiorcom zatrudniania studentów i emerytów. 7 października wieczorem odbyła się senacka debata w tej sprawie.

Wcześniej Komisje Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zaproponowały obniżenie do 40% z 50% progu przychodów liczonego od sprzedaży detalicznej dla działalności dominującej, korzystającej ze zwolnienia z zakazu handlu w niedzielę, np. pocztowej.

Warunki zatrudniania

W trakcie senackiej dyskusji zgłoszono też poprawkę umożliwiającą zatrudnianie przez mikroprzedsiębiorców studentów do 26. roku życia oraz emerytów.

Dyskutowano nad możliwością zatrudniania bliskich i powinowatych do pomocy przedsiębiorcy za odpłatą.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed wyjaśniał, że wprowadzanie tych regulacji oznaczałoby, że osoby zatrudniane za wynagrodzeniem podlegałyby przepisom prawa pracy.

Czytaj także: Zakaz handlu w niedziele: koniec z otwartymi sklepami świadczącymi usługi pocztowe?

Sklepy o statusie placówki pocztowej

Celem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta jest ograniczenie zjawiska omijania zakazu handlu w niedziele przez przedsiębiorców, prowadzących sklepy o statusie placówki pocztowej.

Nowela w wersji przyjętej przez Sejm zakłada, że z wyłączenia z zakazu handlu będą mogły korzystać tylko te placówki, w przypadku których usługi nieobjęte zakazem (w tym przypadku pocztowe) stanowią działalność przeważającą.

Działalność przeważająca natomiast to taka, która stanowi co najmniej 50% miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem.

Z wyłączenia z zakazu handlu będą mogły korzystać tylko te placówki, w przypadku których usługi nieobjęte zakazem (…) stanowią działalność przeważającą

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność osobiście i na własny rachunek mogą korzystać nie tylko z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków.

Nowela ma wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia.

Czytaj także: Lidl obchodzi zakaz handlu, część sklepów ze statusem placówek pocztowych będzie otwarta w niedziele

Obecnie obowiązujące przepisy

Ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni weszła w życie z dniem 1 marca 2018 r. Zakładała stopniowe ograniczanie handlu oraz w niedziele i święta.

Od 2020 r. zakaz nie obowiązuje w ostatnie niedziele w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, a także w dwie niedziele grudniu i jedną przed świętami Wielkanocnymi.

Poza tym okresem natomiast z wyłączenia z zakazu handlu korzystają m.in. stacje paliw, apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy w hotelach i strefach wolnocłowych, a także placówki pocztowe.

Czytaj także: Kolejne sieci sklepów będą otwarte w niedziele od 1 sierpnia, ale grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt ustawy uszczelniający zakaz handlu

Źródło: ISBnews