Sejm przyjął tzw. ustawę sankcyjną, umożliwi zamrażanie majątków osób i podmiotów wspierających Rosję

Sejm przyjął tzw. ustawę sankcyjną, umożliwi zamrażanie majątków osób i podmiotów wspierających Rosję
Fot. stock.adobe.com/zagorskid
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sejm przyjął przepisy zakładające zamrożenie m.in. funduszy, depozytów i przekazów pieniężnych osób oraz podmiotów, wspierających działania Federacji Rosyjskiej. Specjalną ich listę ma prowadzić minister spraw wewnętrznych i administracji. Za ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego głosowało 445 posłów, nikt nie był przeciwny, a 11 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej posłowie przyjęli kilka poprawek, w tym tę nakładającą na ministra obowiązek publikacji listy w środkach przekazu – będzie ona publikowana tylko w Biuletynie Informacji Publicznej.

Celem ustawy jest zamrożenie wszystkich funduszy i zasobów gospodarczych osób oraz podmiotów, które zostaną wskazane na specjalnej liście prowadzonej przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, w związku ze wspieraniem rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Zamrożeniu podlegać będą wszystkie środki finansowe i zasoby gospodarcze

Zamrożeniu podlegać będą wszystkie środki finansowe i zasoby gospodarcze będące własnością, pozostające w posiadaniu, w faktycznym władaniu lub pod kontrolą wskazanych na liście osób fizycznych lub prawnych, podmiotów, organów lub powiązanych z nimi osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów wskazanych na liście.

Zamrożenie funduszy będzie dotyczyło m.in.: gotówki, czeków, przekazów pieniężnych, depozytów złożonych w instytucjach finansowych lub innych podmiotach, papierów wartościowych, obligacji oraz akcji i udziałów. Zamrożenie zasobów gospodarczych będzie dotyczyło aktywów każdego rodzaju, materialnych i niematerialnych, ruchomych i nieruchomych, które nie są funduszami, lecz mogą służyć do uzyskiwania funduszy, towarów lub usług. Podmioty wpisane na listę nie będą mogły realizować zamówień publicznych.

Osobna lista osób i podmiotów

Chodzi o stworzenie odrębnej od wykazów zawartych w rozporządzeniach Unii Europejskiej listy osób i podmiotów, wobec których można będzie zastosować środki zawarte w unijnych przepisach.

Decyzję w sprawie wpisu na listę lub wykreślenia z niej będzie wydawał minister właściwy do spraw wewnętrznych z własnej inicjatywy lub na uzasadniony wniosek.

Jeżeli osoba lub podmiot, które w stosunku do osób lub podmiotów wskazanych na liście, wobec których stosuje się środki ograniczające:

– nie dopełnią obowiązku zamrożenia funduszy lub zasobów gospodarczych lub zakazu udostępniania funduszy lub zasobów gospodarczych,
– nie dopełnią obowiązku niezwłocznego przekazywania informacji, wymaganych na podstawie przepisów,
– nie stosują się do zakazu świadomego udziału w działaniach, których celem  jest ominięcie stosowania środków ograniczających
będą podlegać karze pieniężnej.

Karę ma nakładać szef Krajowej Administracji Skarbowej

Karę ma nakładać szef Krajowej Administracji Skarbowej, w drodze decyzji administracyjnej, do 20 mln zł.

Jednocześnie podmioty objęte sankcjami unijnymi, a także wpisane na listę prowadzoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji będą wykluczone  z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Osoby lub podmioty podlegające wykluczeniu, przystępujące do postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz konkursów, będą podlegać karze pieniężnej do wysokości 20 mln zł. Kara pieniężna nakładana będzie przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w drodze decyzji administracyjnej.

Źródło: ISBnews