Sejm przeznaczył 4,43 mld zł na powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

Sejm przeznaczył 4,43 mld zł na powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
Fot. stock.adobe.com / mesteban75
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sejm przyjął przepisy zakładające powołanie Centralnego Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) jako jednostki policji, odpowiedzialnej za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości. Za nowelizacją ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw w związku z powołaniem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości głosowało 312 posłów, przeciw było trzech, a 121 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej posłowie przyjęli poprawkę zakładającą, że predyspozycje do pracy w biurze będą badane także za pomocą testu psychologicznego. Inna z poprawek doprecyzowuje zasady wstrzymywania transakcji lub blokady rachunku bankowego.

Funkcjonariusze CBZC będą mogli prowadzić działania operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze oraz administracyjno-porządkowe, wynikające z ustawy o policji

Jak wynika z oceny skutków regulacji (OSR) w związku z powołaniem nowej służby, w policji przybędzie docelowo 1 800 etatów.

Do zadań CBZC będzie należało m.in. zwalczanie przestępstw związanych z oszustwami i kradzieżą tożsamości w sieci czy walka z pedofilami, którzy poszukują swoich ofiar w Internecie.

Czytaj także: Zdalny pulpit – sposób na szybką utratę pieniędzy i popadnięcie w długi

Komendant CBZC podległy komendantowi głównemu policji

Zgodnie z nowelizacją, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie odpowiadać za realizację zadań dotyczących rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości popełnionej przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej.

Chodzi także o wykrywanie i ściganie sprawców tej przestępczości oraz wspieranie pozostałych jednostek organizacyjnych Policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu cyberprzestępczości.

Funkcjonariusze będą mieć przyznane świadczenie związane z pełnieniem służby w CBZC w miesięcznej wysokości nie niższej niż 70% i nie wyższej niż 130% przeciętnego uposażenia policjantów

Nową jednostką kierować ma komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, podległy komendantowi głównemu policji. Do zadań CBZC będzie należało m.in. zwalczanie przestępstw związanych z oszustwami i kradzieżą tożsamości w sieci czy walka z pedofilami, którzy poszukują swoich ofiar w Internecie.

Funkcjonariusze CBZC będą mogli prowadzić działania operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze oraz administracyjno-porządkowe, wynikające z ustawy o policji. Przy naborze do służby będą brane po uwagę w szczególności wiedza i umiejętności dotyczące informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych oraz znajomość języka obcego z tej dziedziny.

Zgodnie z regulacją, funkcjonariusze będą mieć przyznane świadczenie związane z pełnieniem służby w CBZC w miesięcznej wysokości nie niższej niż 70% i nie wyższej niż 130% przeciętnego uposażenia policjantów.

Czytaj także: Coraz większa rola banków w walce z cyberzagrożeniami

Dodatkowe nakłady w sektorze finansów publicznych

Jak wynika z oceny skutków regulacji (OSR), łącznie na realizację projektowanych zmian budżet państwa przeznaczy 4,43 mld zł, co oznacza dodatkowe nakłady w sektorze finansów publicznych.

Przy naborze do służby będą brane po uwagę w szczególności wiedza i umiejętności dotyczące informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych oraz znajomość języka obcego z tej dziedziny

„Przeznaczenie z budżetu państwa środków na utworzenie służby zwalczania cyberprzestępczości w łącznej kwocie 4 430 mln zł ze środków ujętych w rezerwach celowych budżetu państwa zapewni unowocześnienie wyposażenia i sprzętu, budowę siedziby CBZC oraz przede wszystkim umożliwi wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy zapobiegających i zwalczających cyberprzestępczość, co pozwoli na pozyskanie osób posiadających rozległą wiedzę w tym zakresie w warunkach konkurencyjnych wynagrodzeń oferowanych dla specjalistów w tej dziedzinie przez sektor prywatny” – czytamy w OSR.

Czytaj także: IT@BANK 2021, jak się bronić przed cybergangsterami?

Źródło: ISBnews