Sejm: projekt ustawy o Radzie Fiskalnej skierowany do komisji

Sejm: projekt ustawy o Radzie Fiskalnej skierowany do komisji
Fot. stock.adobe.com / Maciej Matlak
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sejm skierował w piątek (8.11.2024) projekt ustawy o Radzie Fiskalnej do prac w komisji finansów. Zadaniem Rady ma być m.in. opiniowanie zgodności ustawy budżetowej z krajowymi i unijnymi regułami fiskalnymi.

Podczas piątkowego głosowania posłowie Sejmu zdecydowali o skierowaniu projektu ustawy o Radzie Fiskalnej do prac w komisji finansów publicznych.

W czwartek (7.11.2024) na posiedzeniu plenarnym wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożyli posłowie Konfederacji.

W piątek za odrzuceniem wniosku zagłosowało 423 posłów, za jego przyjęciem było 12, a 13 wstrzymało się od głosu.

Czytaj także: Jest nowa wersja projektu ustawy o Radzie Fiskalnej

Cele i skład Rady Fiskalnej

Zgodnie z projektowanymi przepisami Rada ma rozpocząć działalność w 2026 r., a jej zadaniem będzie np. wydawanie opinii w sprawie zawieszania stabilizującej reguły wydatkowej (SRW).

Celem działalności Rady ma być realizowanie zadań określonych dyrektywą Rady Unii Europejskiej z 8 listopada 2011 roku ws. wymogów dla ram budżetowych państw członkowskich, w szczególności przez: ocenę prognoz makroekonomicznych wykorzystywanych na potrzeby ustawy budżetowej oraz średniookresowych planów budżetowo-strukturalnych, opiniowanie zgodności ustawy budżetowej z krajowymi i unijnymi regułami fiskalnymi, ocenę spójności i efektywności krajowych ram budżetowych.

W projekcie ustawy przewidziano, że Rada Fiskalna będzie liczyć siedem osób. Na jej czele stać ma przewodniczący, mający jednego zastępcę.

Po jednym członku Rady będą wyznaczać: Prezydent RP, kolegium NIK, sejmowa komisja właściwa do spraw budżetu, Minister Finansów, przedstawiciele organizacji związkowych, przedstawiciele organizacji pracodawców oraz przedstawiciele organizacji jednostek samorządu terytorialnego.

Czytaj także: Dla Rady Fiskalnej kluczowa będzie reputacja i autorytet jej członków – raport mBanku

Projekt o Radzie Fiskalnej a SRW

Przepisy przewidują zmiany dotyczące klauzuli wyjścia i powrotu SRW. W określonych przypadkach Minister Finansów będzie mógł wystąpić do Rady Fiskalnej z wnioskiem o wydanie opinii dotyczącej zasadności zastosowania do projektu ustawy budżetowej klauzuli wyjścia (zawieszenia stosowania SRW).

Projektowana ustawa zakłada też wprowadzenie możliwości – po zasięgnięciu opinii Rady Fiskalnej – przekroczenia limitu wydatków w przypadku wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych, będących poza kontrolą rządu, „powodujących znaczące skutki gospodarcze, ekonomiczne lub społeczne”.

W uzasadnieniu projektu wskazano również, że w wyjątkowych sytuacjach będzie możliwe przekroczenie limitu wydatków SRW wynikającego z formuły określonej w ustawie o finansach publicznych.

„Rozwiązanie to będzie mogło być stosowane pod warunkiem, że nie zagrozi to celowi stabilności finansów publicznych” – podkreślono. W sprawozdaniu z wykonania ustawy budżetowej ma być zamieszczana informacja nt. przyczyn i skali tego przekroczenia.

Czytaj także: W 2026 r. rozpocznie działalność 7-osobowa Rada Fiskalna, będzie opiniować zawieszenie reguły wydatkowej

Źródło: PAP BIZNES