Santander Bank Polska i Bank Millennium informują o skali zawieranych ugód z frankowiczami

Santander Bank Polska i Bank Millennium informują o skali zawieranych ugód z frankowiczami
Źródło: Stock Adobe, Vlad Kochelaevskiy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Santander Bank Polska zawarł 4 337 ugód z frankowiczami w I połowie 2023 roku, a Bank Millennium 1 730 ugód w tym samym czasie, informuje ISBNews.

Ugody w Santander Bank Polska

Santander Bank Polska zawarł 4 337 ugód z frankowiczami w I połowie 2023 roku. Łącznie 7 374 takich porozumień, podał bank.

„Do 30 czerwca 2023 r. zawarto łącznie 7 374 takie ugody (4 337 w I półroczu), zarówno na etapie przedsądowym, jak i po zakończeniu spraw spornych. Ugody oferowane przez Santander Bank Polska S.A. uwzględniają zarówno elementy konwersji zaproponowane przez przewodniczącego KNF w 2020 roku, jak i warunki własne banku” – czytamy w raporcie kwartalnym.

„Podpisujemy ugody, po wyroku było zachwianie, ale teraz wraca to do poziomu sprzed wyroku. Chcemy to kontynuować, właściwie można powiedzieć, że mamy +pokrytą+ propozycjami całą bazę naszych aktywnych klientów. Uważamy, że fair propozycją, jest propozycja przewodniczącego KNF i staramy się trzymać tej propozycji” – poinformował na konferencji prezes banku Michał Gajewski.

Koszty dobrowolnych ugód zawieranych z klientami w sprawach dotyczących kredytów mieszkaniowych w CHF w I połowie 2023 roku wyniosły 267,5 mln zł wobec 40,8 mln zł w I połowie 2022 roku, podał też bank.

Zysk brutto za I połowę 2023 roku mocno obciążyły m.in. koszty ryzyka prawnego i ugód z tytułu walutowych kredytów hipotecznych w CHF w wysokości 1 417 mln zł (+43,4% r/r), wskazano także.

Czytaj także: Klienci frankowi nadal zainteresowani ugodami z bankami>>>

Ugody w Banku Millennium

Bank Millennium zawarł 924 ugody z klientami posiadającymi kredyty w CHF w II kw. 2023 roku i łącznie 1 730 ugód w I półroczu br., poinformował prezes Joao Bras Jorge.

„Konsekwentnie redukowaliśmy portfel walutowych kredytów hipotecznych i związane z nim ryzyka. Nadal oferowaliśmy kredytobiorcom indywidualnie negocjowane polubowne rozwiązania takie jak konwersje na złote, przedpłaty lub zbiorowe 'ugody’. Liczba dobrowolnych ugód w II kwartale osiągnęła 924 (1 730 w I półroczu). Od momentu uruchomienia programu w 2020 roku podpisaliśmy blisko 19,5 tys. ugód (32% wszystkich aktywnych wówczas umów walutowo-hipotecznych)” – powiedział Joao Bras Jorge, cytowany w komunikacie.

W wyniku negocjacji, ostatecznych wyroków oraz innych naturalnych czynników liczba aktywnych walutowych kredytów hipotecznych zmniejszyła się w II kwartale 2023 roku o niemal 1 400 (do 35 417) – napisano w komunikacie banku.

Czytaj także: Rośnie liczba ugód banków z frankowiczami>>>

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES