Rzecznik rządu: w Sejmie jest większość do wyboru prezesa NBP

Rzecznik rządu: w Sejmie  jest większość do wyboru prezesa NBP
Prof. Adam Glapiński, prezes NBP. Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W Klubie Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości jest większość dla powołania przez Sejm prezesa Narodowego Banku Polskiego, poinformował rzecznik rządu Piotr Muller. Sejm zajmie się wnioskiem prezydenta o powołanie Adama Glapińskiego na to stanowisko na posiedzeniu 11-12 maja.

Jeżeli chodzi o kwestie związane z wyborem prezesa NBP, to tutaj nie mam wątpliwości, że jest większość w klubie parlamentarnym.

– powiedział Muller w rozmowie z radiową Jedynką.

Wybór prezesa na posiedzeniu 11-12 maja

Sejm zajmie się wnioskiem prezydenta o powołanie Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) na posiedzeniu 11-12 maja, jak podano w porządku obrad Izby.

Czytaj także: Powołanie prezesa NBP na posiedzeniu Sejmu w dniach 11-12 maja; Adam Glapiński pozostanie na stanowisku?

W kwietniu sejmowa Komisja Finansów Publicznych (KFP) pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Glapińskiego na prezesa NBP na drugą kadencję.

Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta

Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta na 6-letnią kadencję. Ta sama osoba nie może być prezesem NBP dłużej niż dwie kadencje.

Czytaj także: Adam Glapiński coraz bliżej drugiej kadencji w fotelu prezesa NBP. Ekspert: ponowny wybór ruchem stabilizującym polską gospodarkę >>>

Sejm powołał Adama Glapińskiego na prezesa NBP 10 czerwca 2016 r., urząd objął on 21 czerwca 2016 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm.

Źródło: ISBnews