Rządy podnoszą podatki pod pretekstem nadzwyczajnych zysków przedsiębiorstw
Analitycy oszacowali, że 40-procentowy podatku od zysków nadzwyczajnych wynikających z wyższych stóp procentowych obniży zyski włoskich banków o 19%.
Po dwóch dniach akcje wzrosły, gdy włoskie Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że ograniczy podatek od dochodu odsetkowego netto do 0,1% aktywów ważonych ryzykiem.
Czytaj także: Nauka i Edukacja Ekonomiczna | Raport PAB-WIB | Po co dalej osłabiać banki? To się musi źle skończyć
Europa: 30 podatków od nadzwyczajnych
Jak podaje Financial Times, powołując się na dane uzyskane z firmy konsultingowej KPMG oraz organizacji Tax Foundation – od początku 2022 roku w całej Europie wprowadzono lub zaproponowano ponad 30 podatków od nadzwyczajnych dochodów, obejmujących różne sektory.
24 kraje UE zaproponowały lub wdrożyły podatek od nieoczekiwanych zysków przedsiębiorstw energetycznych, co było zresztą propozycją Komisji Europejskiej po gwałtownym wzroście cen energii na początku 2022 r.
Wielka Brytania nałożyła również podatek na zyski z wydobycia ropy naftowej i gazu z Morza Północnego.
Coraz częściej celem rosnącego fiskalizmu rządów stają się banki. Nadzwyczajne podatki na ten sektor wprowadzono w Czechach, na Litwie, w Hiszpanii, a teraz we Włoszech. Podatek taki rozważa rząd łotewski.
Czytaj także: Płacimy nie mniej niż 65 rodzajów podatków, składek, opłat, innych danin
33% tymczasowej składki solidarnościowej
Węgry nałożyły nadzwyczajne podatki na wszystkie instytucje finansowe, w tym firmy ubezpieczeniowe, a także na grupy farmaceutyczne.
Portugalia wprowadziła 33-procentowy podatek od nadmiarowych zysków wygenerowanych w roku 2022 i 2023 firm handlujących żywnością.
Czytaj także: Wiesław Rozłucki o bankach na giełdzie oraz o tym co dolega polskiemu rynkowi kapitałowemu
Chorwacja poszła jeszcze dalej, wprowadzając podatek od nieoczekiwanych zysków, który potencjalnie ma zastosowanie do wszystkich firm, które odnotują zyski ponad 40 mln euro.
Bułgaria planuje podatek od zysków nadzwyczajnych, który uderzy we wszystkie sektory. W marcu 2023 r. Ministerstwo Finansów tego kraju opublikowało propozycję wprowadzenia „tymczasowej składki solidarnościowej” dla wszystkich przedsiębiorstw, a także do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w wysokości 33% dodatkowych zysków wygenerowanych w okresie od lipca do grudnia 2023 r. Wcześniej wprowadzono podatek od nieoczekiwanych zysków krajowego przemysłu paliw kopalnych.
Eksperci oceniają, że europejskie rządy sięgają po podatki od nieoczekiwanych zysków, aby zrównoważyć swoje finanse publiczne i uspokoić wyborców niezadowolonych z najwyższej od kilkudziesięciu lat inflacji, na której część sektorów dodatkowo zarabia.