Rynki czekają na FOMC

Rynki czekają na FOMC
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie spotkanie FED w środę wieczorem. Rynek w pełni wycenia podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych, w związku z czym sama decyzja nie będzie miała wpływu na USD, amerykańska waluta może się po niej nawet osłabić.

To, co będzie miało znaczenie, to przede wszystkim publikacja prognoz gospodarczych oraz w szczególności oczekiwań członków amerykańskiego FOMC zawartych w tzw. „dot plot”. Utrzymanie (lub ewentualny wzrost) oczekiwań w kwestii podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku (obecnie członkowie FOMC spodziewają się trzech) może przełożyć się na umocnienie USD. Obniżenie oczekiwań może negatywnie zaważyć na cenie dolara amerykańskiego. W naszej opinii, w kontekście trwającego wzrostu inflacji oraz nadchodzącej reformy podatkowej członkowie FOMC powinni w większości utrzymać swoje oczekiwania względem zmian stóp procentowych w przyszłym roku.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN w poniedziałek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,19 – 4,21. Para EUR/PLN nadal oscyluje wokół poziomu 4,20 kontynuując trend boczny. Dzisiejsze odczyty indeksu ZEW dla Niemiec były zbliżone do oczekiwań. W grudniu indeks spadł z poziomu 18,7 do 17,4 wobec oczekiwań na poziomie 18.

GBP

Kurs GBP/PLN  w poniedziałek osłabił się o 0,2%, wahając się w widełkach 4,75 – 4,78. Dzisiejszy odczyt inflacji zaskoczył konsensus, który oczekiwał utrzymania dynamiki CPI na poziomie z ostatniego miesiąca. Zamiast tego ceny rosły o 3,1% rocznie – najszybciej od pięciu lat. Pierwszą reakcją na dane była kontynuacja porannego umocnienia brytyjskiej waluty. Informacje o inflacji są istotne, gdyż to właśnie one w głównej mierze determinują to, jak szybko stopy procentowe w Wielkiej Brytanii będą rosły.

USD

Kurs USD/PLN w poniedziałek umocnił się o 0,2%, wahając się w widełkach 3,56 – 3,57.  Wczorajsze dane JOLTS z amerykańskiego rynku pracy były mieszane – z jednej strony pokazały głębszy niż oczekiwano spadek nowych wakatów w listopadzie, z drugiej – w górę zaktualizowano dane z ostatniego miesiąca, nieco spadł również odsetek zwolnień – z poziomu 1,2% do 1,1%.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

14:00 – listopadowy odczyt inflacji bazowej w Polsce

14:30 – listopadowy odczyt inflacji PPI w USA

Roman Ziruk

Ebury