Rynek pracy: wysokie zarobki i niskie bezrobocie na Śląsku

Rynek pracy: wysokie zarobki i niskie bezrobocie na Śląsku
Fot. stock.adobe.com/BlueSkyImages
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pracownicy ze Śląska są coraz bardziej zadowoleni z krajowego rynku pracy i swojej obecnej sytuacji zawodowej. W II kwartale 2018 r., zgodnie z wynikami badania Confidence Index przeprowadzanego cyklicznie przez firmę rekrutacyjną Michael Page, pozytywnie oceniło go 65 proc. badanych - o 5 p.p. więcej niż w I kwartale br.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Polsce? Rynek pracy: wysokie zarobki i niskie bezrobocie na Śląsku

Ponadto, blisko połowa (46,4 proc.) respondentów jest usatysfakcjonowana wysokością swoich zarobków w ciągu minionego kwartału. Jednocześnie szansa na otrzymanie wyższej pensji jest jedną z najczęstszych przyczyn potencjalnej zmiany miejsca zatrudnienia.

Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, bezrobocie na Śląsku systematycznie spada. W marcu br. wynosiło 5,1 proc. i było jednym z najniższych w Polsce. Na koniec czerwca natomiast obniżyło się do 4,5 proc. Lepsze wyniki w tym czasie odnotowała tylko Wielkopolska i Warszawa. Dobre nastroje panujące wśród pracowników z województwa śląskiego potwierdzają również wyniki cyklicznego badania Michael Page. Według niego, zadowolonych z sytuacji zawodowej i krajowego rynku pracy w I kwartale 2018 r. było 60 proc. badanych, a na koniec II kwartału 2018 r. pozytywnie oceniło go jeszcze więcej, bo 65 proc. respondentów.

Wysokie zarobki

Na poziom satysfakcji z warunków panujących na rynku pracy wpływa niewątpliwie wysokość zarobków. Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w czerwcu br. przeciętne wynagrodzenie na Śląsku w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 5115,15 zł brutto. Wg najnowszych badań Michael Page, w II kwartale 2018 r. zadowolonych ze swojej pensji było 46,4 proc. respondentów.

– Jeszcze więcej, bo ponad 51,6 proc. badanych w ciągu najbliższych 12 miesięcy spodziewa się podwyżki. Dodatkowo, 4 na 10 ankietowanych przyznało, że w tym samym czasie oczekuje awansu – mówi Radosław Szafrański, dyrektor w katowickim biurze Michael Page.

Stabilność zatrudnienia

Badanie Michael Page pokazuje również, że coraz więcej pracowników ze Śląska jest pewnych stabilności swojego zatrudnienia. W I kwartale 2018 r. potwierdziło to 46 proc. badanych, a w II kwartale br. już niemal 52 proc. ankietowanych.

– Pracownicy ze Śląska są grupą, która wyjątkowo optymistycznie ocenia przyszłość krajowego rynku pracy. Poprawy sytuacji w ciągu najbliższych 6 miesięcy spodziewa się niemal 80 proc. z nich. A blisko 70 proc. uważa, że znajdzie nową pracę w czasie krótszym niż 3 miesiące – dodaje Radosław Szafrański.

 

Źródło: Michael Page