Rynek finansowy: Nie wolno zwlekać z dyskusją nad poprawą efektywności sektora

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2015.10.foto.005.a.267xZ prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dr. Jerzym Pruskim rozmawia Maciej Małek.

Panie prezesie, co z punktu widzenia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest najistotniejsze dla bezpieczeństwa i stabilności finansowej sektora bankowości spółdzielczej?

Na wstępie przypomnę, że diagnoza dedykowana bankom spółdzielczym ze swej istoty pozostaje niezmienna, a ewaluacji podlegają elementy wynikające z dynamiki zmian na rynkach finansowych. Z racji naszych statutowych powinności akcentujemy ryzyka związane ze stabilnością, pozostaniemy w tej kwestii wyczuleni dziś i jutro. Doceniając wagę szczególnej misji banków spółdzielczych, które w wielu środowiskach skutecznie przeciwdziałają wykluczeniu finansowemu, konsekwentnie komunikujemy potrzebę odwrócenia niekorzystnych trendów, które ograniczają realne możliwości stabilnego rozwoju tego sektora.

Wszystko to motywuje nas do akcentowania problemów występujących na poziomie zrzeszeń czy pojedynczych banków. Można tu wymienić m.in. malejący udział banków spółdzielczych w rynku oraz zanik charakterystycznych więzi o charakterze relacyjnym.

Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

Przyczyn jest wiele. Do najistotniejszych zaliczyłbym przełamanie swoistego monopolu, który przez lata decydował o pozycji bankowości spółdzielczej przez uniwersalne banki komercyjne, coraz częściej aktywne w obszarach stanowiących przez lata domenę banków lokalnych. Drugi to niska efektywność działania banków spółdzielczych. Tę kwestię konsekwentnie i od dawna podnosimy, argumentując, że jeśli nie nastąpi w tym względzie zmiana, pod znakiem zapytania staną możliwości skutecznej realizacji misji banków spółdzielczych – również w odniesieniu do kapitału społecznego.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI