RPP 11. raz z rzędu zdecydowała o podwyżce stóp procentowych

RPP 11. raz z rzędu zdecydowała o podwyżce stóp procentowych
Fot. stock.adobe.com/Radosaw
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w środę zdecydowała o kolejnej podwyżce stóp procentowych. RPP podniosła stopę referencyjną do 6,75 proc. z 6,50 proc. poinformował Narodowy Bank Polski. Stopa lombardowa wzrośnie do 7,25 proc., a depozytowa do 6,25 proc.

Konsensus rynkowy przewidywał podwyższenie stopy referencyjnej o 25 pb, choć część analityków nie wykluczała większej podwyżki.

Poziom stóp procentowych w Polsce po podwyżce

„Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

* stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;

* stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;

* stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;

* stopa redyskonta weksli 6,8% w skali rocznej;

* stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej;

Czytaj także: O ile wzrosną raty kredytów?

Uchwała RPP wchodzi w życie 8 września 2022 r.” – czytamy w komunikacie.

Co znajduje się w informacji po posiedzeniu RPP?

W informacji wydanej po posiedzeniu RPP napisano m.in.:

„Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także
oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych.

Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę.”

We wcześniejszym fragmencie informacji po posiedzeniu RPP wskazuje się na czynniki, które już ograniczają i będą ograniczały inflację:

„W nadchodzących kwartałach oczekiwane jest utrzymanie się oddziaływania czynników obecnie podwyższających dynamikę cen, w tym związanych z rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę. Jednocześnie podwyższanie stóp procentowych NBP wraz z wygasaniem wpływu szoków obecnie podbijających ceny oraz obniżeniem dynamiki aktywności gospodarczej będzie oddziaływać w kierunku stopniowego obniżania się inflacji w kolejnych latach. Obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki.”

Pierwsze komentarze po decyzji RPP, wkrótce koniec cyklu podwyżek stóp procentowych NBP

„W naszej ocenie podwyżka o 25 pkt bazowych, która jest zgodna z rynkowymi oczekiwaniami, niewiele zmieni” – pisze w swoim komentarzu Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan i wyjaśnia dlaczego tak sądzi:

„Następuje samoczynne ochładzanie gospodarki, związane z cyklem gospodarczym oraz wsparte szokiem podażowo-cenowym.  Ze względu na panujące na rynku ceny polscy przedsiębiorcy i obywatele mniej kupują, co za tym idzie ci pierwsi mniej produkują. Mniej produkują i zamawiają u nas również przedsiębiorstwa z UE. Oczywiście to schładzanie gospodarki jest w jakimś stopniu wspierane przez relatywnie wysokie stopy procentowe, ale efekty tej podwyżki widać w zasadzie na rynku kredytowym.”

Ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz pisze w swoim komentarzu:

„To, czego w komunikacie na pewno nie ma, to definitywnego zakończenia cyklu. Rada pozostaje zatem w trybie zależności od danych, podobnie jak w poprzednich miesiącach. Zważywszy jednak na zwolnienie tempa podwyżek do standardowych 25 pb. (do takich cykli zacieśnienia wszakże przyzwyczaiły nas poprzednie RPP), coś w myśleniu Rady się zmieniło. Niewątpliwie należy traktować to jako wyraz obaw o wzrost gospodarczy i przekonania o zbliżającym się końcu cyklu”

„Naszym zdaniem treść komunikatu wskazuje, że dzisiejszej decyzji RPP nie należy interpretować jako zamykającej cykl zaostrzenia polityki pieniężnej i drzwi do kolejnej podwyżki stóp pozostają otwarte” – pisze Jakub Borowski, Główny Ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A. w dzisiejszym komentarzu MAKROpuls.

W jego przekonaniu zbliżamy się do końca cyklu podwyżek:

„Oczekujemy, że napływające we wrześniu i październiku dane makroekonomiczne, wskazujące na nasilające się spowolnienie wzrostu gospodarczego, następujące w warunkach uporczywie wysokiej inflacji, skłonią Radę do jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych o 25 pb w IV kw. br., która zakończy cykl zaostrzenia polityki pieniężnej w Polsce.”

Reakcja złotego i giełdy na podwyżkę stóp procentowych

Na krajowej giełdzie oraz na PLN podwyżka stóp procentowych nie spowodowała żadnych większych zmian w notowaniach.

O godzinie 15.40 WIG i WIG20 rosły po ok. 0,5 proc., podobnie jak przed decyzją RPP, EUR/PLN spadał o 0,13 proc. do 4,72456, a USD/PLN zniżkował o 0,26 proc. do 4,7646.

Na krajowym długu rentowności spadły w porównaniu do godzin porannych w zakresie od 11 do 7 pb. – mocniej na krótkim końcu krzywej dochodowości.

Rentowność obligacji 2-letnich znajduje się na 6,66 proc., 5-letnich na 6,51 proc., a 10-letnich na 6,09 proc.

Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce

W ubiegłym tygodniu, jeszcze przed odczytem flash CPI, który zaskoczył wyższym od oczekiwań 16,1-proc. odczytem, prezes NBP powiedział, że z dyskusji RPP może wyłonić się scenariusz jeszcze jednej lub dwóch podwyżek stóp po 25 pb. Glapiński nie wykluczył, że podwyższanie stóp na razie się skończy, ale RPP nie zwiąże sobie rąk i nie ogłosi końca cyklu. Szef NBP dodał, że w ostatnim kwartale 2023 r. roku możliwa byłaby obniżka stóp procentowych.

Czytaj także: Ludwik Kotecki: RPP powinna wysłać sygnał, że nie akceptuje wysokiej inflacji; nie ma dyskusji o obniżkach stóp procentowych >>>

W lipcu RPP podniosła stopy o 50 pb., w tym referencyjną do 6,50 proc. Była to 10. z rzędu podwyżka. Od października 2021 r. stopy w Polsce wzrosły łącznie o 640 pb. 

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP, PAP BIZNES, ISBnews, Konfederacja Lewiatan, Grupa Pekao SA, Credit Agricole Bank Polska S.A.