RPP: stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie

RPP: stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie
Fot. stock.adobe.com / Andrey Popov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na posiedzeniu w dn. 8-9 stycznia 2023 r. pozostawiła wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny. Ankietowani przed posiedzeniem przez PAP Biznes ekonomiści zgodnie oczekiwali braku zmian stóp proc.

W dniach 8-9 stycznia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

– stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;

– stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;

– stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;

– stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;

– stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

W komunikacie RPP wydanym po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej napisano między innymi:

„W najbliższych miesiącach roczna dynamika CPI prawdopodobnie istotnie spadnie, przy czym spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy. Jednocześnie kształtowanie się inflacji w kolejnych kwartałach obarczone jest niepewnością, w tym związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce. W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.”

Czytaj także: Inflacja CPI: w grudniu 2023 roku ceny w górę

W grudniu 2023 r. RPP utrzymała stopy proc. na niezmienionym poziomie 5,75 proc. W październiku 2023 r. RPP obniżyła stopy o 25 pb., po cięciu we wrześniu o 75 pb.

Od września 2022 r. przez rok RPP utrzymywała stopy na najwyższym od ponad 20 lat poziomie (referencyjna 6,75 proc.), po 11 z rzędu podwyżkach łącznie o 665 pb. Było to najszybsze tempo podwyżek stóp w historii RPP.

W trakcie pandemii koronawirusa wiosną 2020 r. RPP ścięła główną stopę do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. Przed pandemią, do marca 2020 r., przez 5 lat stopa referencyjna utrzymywana była na poziomie 1,50 proc. 

Czytaj także: Stopy w strefie euro bez zmian

RPP może dostrzec przesłanki do obniżki stóp procentowych w marcu

„Spodziewamy się, że dopiero w marcu RPP znajdzie ewentualne przesłanki do obniżki stóp procentowych” – prognozują analitycy PKO BP w komentarzu do dzisiejszej decyzji RPP.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews, Narodowy Bank Polski / NBP