RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, zaskakująca decyzja

RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, zaskakująca decyzja
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna nadal wynosi 6,75 proc.

Konsensus rynkowy przewidywał podwyższenie stopy referencyjnej o 25 pb.

RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

Czytaj także: Stopy NBP stanęły w miejscu tylko na chwilę?

RPP: powrót inflacji do celu będzie następował stopniowo

RPP ocenia, że – ze względu na skalę i trwałość oddziaływania obecnych szoków – powrót inflacji w kierunku celu będzie następował stopniowo, a NBP zrobi wszystko w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji – wynika z komunikatu po posiedzeniu RPP.

NBP nie wyklucza interwencji na rynku walutowym

NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji.

„NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego” – dodano.

Czytaj także: Bank Millennium: nie można wykluczyć dalszych podwyżek stóp procentowych w 2023 r. >>>

Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę.

– napisano w komunikacie.

„Rada ocenia, że dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP oraz spodziewane obniżenie się dynamiki aktywności gospodarczej, w tym na skutek szoków zewnętrznych, przyczynią się do ograniczenia dynamiki popytu w polskiej gospodarce, co będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP” – napisano.

Czytaj także: PKO BP: dalsze podwyżki stóp procentowych mogłyby być mało produktywne >>>

„Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość odziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji w kierunku celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo. Obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki” – dodano.

RPP: w najbliższych kwartałach dalsze obniżenie dynamiki PKB

Zdaniem RPP, w najbliższych kwartałach można oczekiwać dalszego obniżenia dynamiki PKB Polski.

„W Polsce dostępne dane miesięczne, w tym o produkcji przemysłowej, budowlano montażowej i sprzedaży detalicznej sugerują, że w III kw. br. roczna dynamika PKB ponownie się obniżyła. W najbliższych kwartałach prognozowane jest dalsze obniżenie dynamiki PKB, przy czym perspektywy koniunktury obarczone są znaczną niepewnością. Mimo osłabienia koniunktury, sytuacja na rynku pracy pozostaje bardzo dobra, co jest odzwierciedlone w rekordowo niskiej stopie bezrobocia” – napisano w komunikacie.

Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce

Podczas wrześniowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący RPP Adam Glapiński mówił, że – sądząc po wypowiedziach większości członków Rady – na posiedzeniu w październiku będzie rozważała brak podwyżki albo podwyższenie stóp procentowych o 25 pb.

RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku 2021 r., w tym stopę referencyjną do 0,5% z 0,1%. Dzisiejszą decyzję poprzedziło 11 podwyżek z rzędu.

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP, PAP BIZNES, ISBnews