Rozbudowany superkomputer HPE powraca na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Rozbudowany superkomputer HPE powraca na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna / ISS. Źródło: NASA, HPE
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Firma Hewlett Packard Enterprise (HPE) poinformowała, że kolejna wersja urządzenia HPE Spaceborne Computer, zbudowanego z komercyjnie dostępnych serwerów, została wysłana na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach misji wykonywanej dla NASA przez Northrop Grumman Commercial Resupply Services.

Zadaniem HPE Spaceborne Computer-2 jest rozszerzenie zakresu i zwiększenie złożoności operacji wykonywanych w przestrzeni kosmicznej w takich obszarach jak:

przetwarzanie danych i obliczenia o wysokiej wydajności (HPC),

w tym – z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

HPE SpaceBorne Computer-2
HPE Spaceborne Computer-2. Źródło: HPE

Czytaj także: Raport Specjalny – IT@BANK 2023 | AI – Hewlett Packard Enterprise | Sztuczna inteligencja w praktyce | Nudna, ale użyteczna?

HPE Spaceborne Computer-2 – wprowadzone zmiany

Obecna konfiguracja wielokrotnie nagradzanego[i] komputera HPE Spaceborne Computer, opartego na serwerach HPE Edgeline i ProLiant, została rozbudowana o ponad 130 TB pamięci flash KIOXIA.

Jest to największa pojemność pamięci, jaką kiedykolwiek wysłano na stację kosmiczną w ramach pojedynczej misji.

Nowa konfiguracja uwzględnia: 4x KIOXIA 960 GB RM Series Value SAS o pojemności 960 GB, 8x XG Series NVMe o pojemności 1024 GB oraz 4x PM6 Enterprise SAS SSD o pojemności 30,72 TB.

Dodatkowa pamięć umożliwi uruchamianie nowego typu aplikacji i prowadzenie badań w ISS National Laboratory z wykorzystaniem większych zbiorów danych[ii].

Inne ulepszenia wprowadzone w HPE Spaceborne Computer-2 to m.in. aktualizacja systemu operacyjnego, oprogramowanie NASA wspierające lot w przestrzeni kosmicznej i nowe zabezpieczenia systemu.

Po dostarczeniu komputera na Międzynarodową Stację Kosmiczną status sytemu będzie codziennie monitorowany w celu oceny jego działania w trudnych warunkach.

Czytaj także: Nowa szefowa kanału partnerskiego w Hewlett Packard Enterprise Polska

Rozwój badań na Ziemi i w kosmosie

Po zakończeniu instalacji HPE Spaceborne Computer-2 na stacji kosmicznej, naukowcy będą korzystać z komputera by szybciej osiągać efekty badań. W tradycyjnym podejściu, dane gromadzone w kosmosie wysyłane były na Ziemię w celu przetwarzania.

Superkomputer pokładowy, znajdujący się na niskiej orbicie okołoziemskiej, umożliwi analizę danych niemal w czasie rzeczywistym. Pozwoli to na zmniejszenie rozmiaru danych wysyłanych na Ziemię 30 000 razy[iii], poprzez przekazanie jedynie wyników analiz. 

Planowane badania, które będą przeprowadzane przy użyciu HPE Spaceborne Computer-2 to m.in. uczenie federacyjne (FL), w ramach którego nastąpi niezależne szkolenie modeli uczenia maszynowego i silników wnioskowania pierwotnie utworzonych w chmurze.

Eksperyment będzie realizowany wspólnie z dostawcami usług chmurowych. Ma on dwa cele: przyczynić się do rozwoju modeli trenowania uczenia maszynowego stosowanych na Ziemi i zapewnić aktualność silnika wnioskowania sztucznej inteligencji stosowanego na pokładzie stacji kosmicznej.

HPE we współpracy z ISS National Laboratory po raz kolejny przeprowadzi publiczny nabór propozycji eksperymentów do wykonania na HPE Spaceborne Computer-2.

Dodatkowe informacje na temat sposobu składania ofert można znaleźć tutaj.

Czytaj także: Powstaje kosmiczny plan Unii Europejskiej

***

i W marcu 2023 r. HPE Spaceborne Computer otrzymał nagrodę NASA Group Achievement Award; w sierpniu 2022 r. – nagrodę NASA Space Flight Awareness Award dla zespołu EVA Glove Inspection Team; w sierpniu 2019 r. – NASA Exceptional Technology Achievement Medal; zaś w lipcu 2018 r. nagrodę ISS R&D Innovation Award for Technology Development and Demonstration.

[ii] Wcześniejsze zadania – w tym dane z sekwencjonowania DNA, obrazy o wysokiej rozdzielczości i referencyjne bazy danych – były ograniczone do 2 TB.

iii Na podstawie danych zebranych w marcu 2022 r., kiedy przesłanie 2,8 GB danych z obszaru nauk biologicznych ze stacji ISS na Ziemię za pośrednictwem tradycyjnego modelu „zbieraj i przesyłaj” zajęło około 18 godzin. Dla porównania, w przypadku przetwarzania na pokładzie, komputer HPE Spaceborne Computer-2 wygenerował plik z wynikami analitycznymi o rozmiarze 92 KB, który został przesłany na Ziemię w czasie około 2 sekund.

Źródło: Hewlett Packard Enterprise