RODO, albo łatwy dostęp do danych w księgach wieczystych?

RODO, albo łatwy dostęp do danych w księgach wieczystych?
Konrad Płochocki, fot. PZFD,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Można by się było zastanowić czy wszystkie wrażliwe dane w księgach wieczystych powinny być powszechnie dostępne, mówi w komentarzu dla aleBank.pl, Konrad Płochocki, członek zarządu i dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, odnosząc się do decyzji prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który zakazał udostępniania numerów ksiąg wieczystych na portalu Głównego Geodety Kraju, gdyż posiadając taki numer można łatwo poznać dane osobowe właściciela nieruchomości.

#KonradPłochocki: #Geoportal stał się narzędziem codziennej pracy dla deweloperów, dla firm budowlanych, geodetów, urbanistów, służb konserwatorskich, nadzoru budowlanego @PZFD_ @UODOgov_pl

Geoportal prowadzony przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii jest fantastycznym narzędziem, które wspomaga proces inwestycyjny i przyśpiesza pozyskiwanie danych o nieruchomościach. Została wykonana ogromna praca w zakresie cyfryzacji zasobów.

Jest to słuszny i nieodwracalny kierunek przejścia całej administracji publicznej i systemu informacji o nieruchomościach na system pracy cyfrowej.

Biurokracja ma się dobrze

Można by się było zastanowić czy wszystkie wrażliwe dane w księgach wieczystych powinny być powszechnie dostępne.

Na przykład może nie ma potrzeby podawania numeru PESEL właściciela nieruchomości.

Aby uzyskać potrzebne informacje deweloperzy w tej chwili udają się do wydziałów nieruchomości w gminie aby dowiedzieć się kto jest właścicielem sąsiedniej działki. To jest czasochłonne i pracochłonne.

Czytaj także: Które dane właściciela nieruchomości powinny być trudniej dostępne w księgach wieczystych?

Wiele branż potrzebuje łatwego dostępu do danych o nieruchomościach

Geoportal jest świetnym narzędziem, w którym zgromadzono ogromne zasoby wiedzy o nieruchomościach.

Stale są dokładane nowe warstwy danych. Stał się on narzędziem codziennej pracy nie tylko dla deweloperów, ale także dla firm budowlanych, geodetów, urbanistów, służb konserwatorskich, nadzoru budowlanego.

Łatwość korzystania z tego systemu jest pożądana i potrzebna.

Czytaj także: Numer księgi wieczystej i RODO, kwadratura koła

Źródło: aleBank.pl