Polski Ład uderza w wynajem mieszkań w Polsce: dwie zmiany, które znacznie obciążą wynajmujących

Polski Ład uderza w wynajem mieszkań w Polsce: dwie zmiany, które znacznie obciążą wynajmujących
Konrad Płochocki Fot. Polski Związek Firm Deweloperskich
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Program PiS, "Polski Ład" uderza w wynajem mieszkań w Polsce. Proponuje on dwie zmiany, które znacznie obciążą wynajmujących.

Pierwsza z nich to zakaz amortyzowania mieszkań, druga zaś  zabranianie osobom fizycznym możliwości rozliczania najmu podatkiem dochodowym
i pozostawienie jedynie podatku przychodowego – tego typu rozwiązania mocno ograniczą rynek mieszkań na wynajem, który również pośrednio
i bezpośrednio stymuluje rozwój gospodarki. Wpłynie również to na wzrost cen wynajmu lokali.

Najem instytucjonalny jest profesjonalną odpowiedzią na szkodliwe działania „patowynajmujących”, którzy zaniżają standardy na rynku wynajmu mieszkań. Niefunkcjonalne rozkłady, czy lokale ze ściankami działowymi w świetle okien to też zasługa grupy tzw. flipperów, którzy m.in. kupują duże mieszkania i w nienaturalny sposób dzielą je na mniejsze segmenty, które później sprzedają jako kawalerki.

Czytaj także: Polski Ład zatrzyma rozwój rynku najmu? Apel Stowarzyszenia Mieszkanicznik do Premiera o zatrzymanie niekorzystnych zmian podatkowych >>>

– Żeby uniknąć tego typu zjawisk, musimy sprofesjonalizować rynek wynajmu. Tylko w ten sposób najemcy mieszkań będą mieli gwarancję standardu lokali oraz odpowiednią ochronę prawną.  Rozwój rynku nieruchomości na wynajem przyczynia się do wzrostu mobilności społeczeństwa. Taka baza potrzebna jest osobom, które chcą rozwijać swoje kariery zawodowe, zarówno w największych ośrodkach aglomeracyjnych, jak i w miastach wojewódzkich – mówi Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Wprowadzenie ograniczeń jakie proponuje „Polski Ład” przyczynić się ma według rządzących do zatrzymania wzrostu cen  mieszkań oraz jednocześnie zwiększać dochody budżetu.

„Polski Ład nie zatrzyma wzrostu cen”

W naszej ocenie propozycje „Polskiego Ładu” nie zatrzymają wzrostu cen na rynku, bo te spowodowane są niską podażą nieruchomości, drożejącymi materiałami budowlanymi, kosztami robocizny, a także coraz mniejszą dostępnością działek budowlanych.

– Będą one jedynie czynnikiem zatrzymującym rozwój rynku  nieruchomości – dodaje Konrad Płochocki z PZFD.

Czytaj także: Kolejna grupa poszkodowanych przez Polski Ład – zarabiający na najmie mieszkaniowym >>>

W Polsce jest obecnie niespełna 6 tysięcy mieszkań oferowanych na zasadzie mieszkań abonamentowych, a zapowiedzi deweloperów i funduszy prognozują wzrost do 24 tysięcy takich lokali, w ciągu najbliższych czterech lat (dane JLL). Biorąc pod uwagę, że w 2020 roku zostało oddanych do użytkowania aż 221 978 mieszkań (GUS), jest to nadal nieznaczny procent na rynku, który nie ma wpływu na wzrost cen.

 – Najem instytucjonalny, rozwinięty w krajach Europy Zachodniej, przyczynia się do dynamiki rozwoju społeczeństwa, w krajach takich jak Szwecja czy Niemcy, gdzie ten sektor rynku jest wysokorozwinięty, młodzi ludzie wyprowadzają się z domów rodzinnych około 20 roku życia, w krajach Europy Środkowej, gdzie głównie z przyczyn kulturowych rynek ten słabiej się rozwijał, wyprowadzkę planuje się dopiero około trzydziestki – dodaje Konrad Płochocki.

Źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich