Rekordowy przyrost kredytów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

koperta.pieniadze.01.250x16Niespotykany w tym roku przyrost wartości kredytów gospodarstw domowych i dalszy ubytek depozytów - to bilans wrześniowych danych NBP na temat podaży pieniądza. W relacjach firmy-banki, wciąż spokojnie, nieznacznie rosną oszczędności i kredyty.

Wstępne dane o podaży pieniądza opublikowane przez NBP wskazują, że we wrześniu nieco szybciej niż w poprzednich miesiącach zwiększały się kredyty bankowe. Dla gospodarstw domowych nominalnie wzrosły o 4,8 mld zł, ale – jak zaznaczają analitycy NBP – ok. 2 mld zł z tej kwoty było wynikiem zakupu przez jeden z banków pakietu wierzytelności od podmiotu spoza sektora bankowego.

Faktyczny przyrost nominalny wyniósł więc 2,8 mld zł, realnie było to jednak sporo więcej. Po uwzględnieniu zmian kursowych realny wzrost zadłużenia Polaków wyniósł we wrześniu około 3,8 mld zł. W skali miesiąca to najwięcej od początku roku. Dla porównania, w dwóch wcześniejszych, bardzo udanych kredytowo miesiącach: lipcu i sierpniu realny przyrost kredytów wynosił między 2,7 a 3,1 mld zł. Ostatecznie zadłużenie Polaków w bankach sięgnęło we wrześniu 560,8 mld zł. Nieznacznie spadły natomiast ich depozyty. Nominalnie stopniały o ponad 0,9 mld zł do 530,9 mld zł. Ze względu na fakt, że tu również swój udział miały wahania kursów walut, faktyczna obniżka wyniosła 0,2 mld zł. Tym razem pieniądze wycofywane z banków nie trafiły do skarpet i bieliźniarek jak miało to miejsce w sierpniu czy jeszcze wyraźniej w czerwcu i marcu (wówczas gotówka w obiegu wzrosła po 3,4 i 3,5 mld zł). We wrześniu wartość gotówki w obiegu poza kasami banków obniżyła się o 0,8 proc. z 141,1 mld zł do 113,2 mld zł.

O ile w przypadku gospodarstw domowych można już powiedzieć o ożywieniu kredytowym, to firmy wciąż czekają na swój czas, chociaż wrzesień nie był zły. Jak podają analitycy banku centralnego, przedsiębiorcy realnie zwiększyli swoje zadłużenie o ok. 0,9 mld zł i na koniec września byli winni bankom 275,8 mld zł. Był to trzeci miesiąc w tym roku pod względem przyrostu zadłużenia – po czerwcu, gdy było to 3,3 mld zł i sierpniu z kwotą – 2,1 mld zł. Ale dla porównania w zeszłorocznych statystkach NBP kredyty firm wzrosły we wrześniu o ponad 2,3 mld zł. Depozyty przedsiębiorstw wyniosły na koniec minionego miesiąca blisko 188,7 mld zł, nominalnie przybyło ich 0,7 mld zł, a realnie o ok. 0,3 -0,4 mld zł więcej.

Halina Kochalska,
Open Finance