Rekordowo silny wzrost płac w lutym

Rekordowo silny wzrost płac w lutym
Fot. stock.adobe.com / yarm_sasha
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w lutym do 12,9% r/r wobec 12,8% w styczniu, kształtując się wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (11,5%).

„Kilkunastoprocentowy wzrost nominalnych wynagrodzeń miał szeroki zakres i został odnotowany w większości raportowanych przez GUS kategorii. Co więcej, wynagrodzenia zwiększyły się w ujęciu miesięcznym o 2,7% i był to najwyższy wzrost płac odnotowany w lutym w historii szeregu, którym dysponujemy (od 2005 r.). W tym okresie wynagrodzenia w lutym rosły przeciętnie o 1,0% m/m. Tym samym, dzisiejsze dane wskazują na utrzymującą się silną presję płacową w polskiej gospodarce” – pisze Krystian Jaworski, Starszy Ekonomista Credit Agricole Bank Polska w dzisiejszym komentarzu MakroPuls.

„Skala wzrostu płac realnych osiągnęła w ostatnim czasie astronomiczne poziomy. Zbiegły się tutaj silne podwyżki płacy minimalnej oraz podwyżki w sektorze budżetowym, które nie pozostają bez wpływu także na pozostałe segmenty rynku pracy, jak i wyjątkowo niskie globalne momentum inflacji w ostatnim czasie” – komentuje ekonomista Portu, Mikołaj Raczyński, cytowany przez PAP Biznes i dodaje:

„Trudno wyobrazić sobie jednak, aby taka sytuacja była do utrzymania w dłuższym terminie. Płace realne powinny bowiem konwergować z czasem do wzrostu produktywności w gospodarce. Kluczowe pytanie to: którym kanałem nastąpi dostosowanie – spowolnieniem wzrostu płac czy ponownym wzrostem inflacji”.

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważają: „Ze względu na szybki spadek inflacji siła nabywcza tych pensji jest obecnie o około 10 proc. wyższa niż przed rokiem – to najlepszy wynik od ponad 10 lat. Podobnie rekordowa jest dynamika płacy minimalnej”.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 roku wyniosło 7 978,99 zł, co oznacza wzrost o 12,9 proc. rdr i 2,7 proc. mdm., podał Główny Urząd Statystyczny.

Czytaj także: Płace w firmach w styczniu ’24 wzrosły o 12,8% r/r, zatrudnienie spadło

Źródło: PAP BIZNES