Redaktor Naczelny MF BANK: wrzesień 2012: Wyrok przesądzi o losie euro?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2012.09.foto.006.150xPlanowany na połowę września wyrok niemieckiego trybunału konstytucyjnego w Karlsruhe w sprawie zgodności "paktu fiskalnego" i działań Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS) z ustawą zasadniczą Bundesrepublik interpretowany jest w różny sposób.

Redaktor Naczelny
Stanisław Brzeg-Wieluński

Dla przeciwników wspólnej waluty Eurolandu to wyraźny sygnał, że euro jako zwornik politycznego projektu „Stanów Zjednoczonych Europy” stracił swą zbawczą i jednoczącą moc. Dla obrońców euro to ostatnia przeszkoda dająca legalizacyjną pieczęć Brukseli do dalszych działań ratunkowych dla tonących w długach krajów PIIGS.

Co ciekawe wniosek w sprawie EMS wpłynął ze strony grupy niemieckich eurosceptyków (Freie Waehler – wolni wyborcy), a ich wniosek poparł prezydent Joachim Gauck. Jeżeli wyrok w trybunale konstytucyjnym uzna niezgodność projektów paktu i EMS z przepisami niemieckiej konstytucji, wtedy może zwyciężyć projekt kanclerz Angeli Merkel, aby UE stała się jednolitym państwem z superrządem, wspólnym aparatem fiskalnym i centrum legislacyjnym. W inny sposób rzekomo nie uratuje się finansów Grecji, Portugalii, Hiszpanii i Włoch, bo nie pozwolą na to niemieccy podatnicy, którzy uważają „grecką odsiecz” za marnotrawienie ich pieniędzy.

Jeżeli trybunał w Karlsruhe zgodzi się na „pakt fiskalny” i EMS, będzie to oznaczało tylko odwleczenie problemów w czasie i ciągłe dodrukowywanie unijnych pieniędzy.