Raport NetB@nk: 21,7 mln aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych na koniec 2023 roku

Raport NetB@nk: 21,7 mln aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych na  koniec 2023 roku
Fot. stock.adobe.com / Looker_Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z najnowszego raportu NetB@nk przygotowanego przez Związek Banków Polskich wynika, że Polacy coraz chętniej korzystają z bankowości internetowej i mobilnej. Na koniec 2023 roku liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych banków wyniosła 21,7 mln, a liczba aktywnych klientów bankowości internetowej – 22,7 mln. W IV kwartale 2023 roku liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych wzrosła o 2%. Aż 72% z nich, czyli blisko 15,5 mln osób, korzysta wyłącznie z bankowości mobilnej. To o 4% więcej niż w poprzednim kwartale.

Liczba aktywnych klientów bankowości internetowej wzrosła o 0,9% w stosunku do III kwartału 2023 roku i wyniosła 22,7 mln.

Wzrosła również liczba rachunków indywidualnych z dostępem do bankowości elektronicznej – o 0,6% do 43 mln.

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) odnotował wzrost liczby aktywnych klientów bankowości internetowej do blisko 2,5 mln, co stanowi 71% wszystkich klientów MSP.

Liczba rachunków MSP z dostępem do bankowości elektronicznej nieznacznie wzrosła, osiągając 35 mln.

Czytaj także: Raport NetB@nk: III kwartał ’23 z dalszym wzrostem aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych

NetB@nk: klienci doceniają możliwości e-bankowania

– W ostatnim roku zaobserwowaliśmy znaczący wzrost zainteresowania Polaków bankowością internetową i mobilną.

Dane z naszego najnowszego raportu NetB@nk potwierdzają, że zarówno indywidualni klienci, jak i sektor małych i średnich przedsiębiorstw, coraz chętniej doceniają wygodę i bezpieczeństwo dostępu do usług finansowych online.

Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP,

Wzrost liczby aktywnych użytkowników i korzystanie z nowoczesnych form płatności bezgotówkowych są wyraźnym sygnałem, że kierunek cyfryzacji sektora bankowego jest nie tylko potrzebny, ale także doceniany przez klientów – mówi Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Czytaj także: Raport NetB@nk: o 5% więcej aktywnych klientów mobile only, jest ich już ponad 14 mln

110 milionów transakcji w systemie Express Elixir

Dane za IV kwartał 2023 r. wskazują na wzrost liczby komunikatów i wartości obrotów w systemie Elixir, tym razem obydwie te wartości odnotowały wzrost na poziomie około 5% i 7% w odniesieniu do III kwartału 2023 roku.

System Express Elixir odnotował wzrost liczby transakcji o 14%, osiągając ich ponad 110 milionów, z wartością obrotów wynoszącą ponad 58 mld.

W systemie Euro Elixir zanotowano wzrost liczby transakcji o 2,6%, osiągając blisko 13,5 mln, z wartością transakcji wynoszącą 92 mld euro.

Prezentowane wyniki pokazują, że Polacy coraz chętniej korzystają z wygodnych i bezpiecznych narzędzi bankowości elektronicznej i mobilnej.

Wzrost popularności płatności bezgotówkowych jest kolejnym dowodem na postępującą cyfryzację usług finansowych.

Źródło: BANK.pl