Raport NetB@nk: 21,7 mln aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych na koniec 2023 roku
Liczba aktywnych klientów bankowości internetowej wzrosła o 0,9% w stosunku do III kwartału 2023 roku i wyniosła 22,7 mln.
Wzrosła również liczba rachunków indywidualnych z dostępem do bankowości elektronicznej – o 0,6% do 43 mln.
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) odnotował wzrost liczby aktywnych klientów bankowości internetowej do blisko 2,5 mln, co stanowi 71% wszystkich klientów MSP.
Liczba rachunków MSP z dostępem do bankowości elektronicznej nieznacznie wzrosła, osiągając 35 mln.
Czytaj także: Raport NetB@nk: III kwartał ’23 z dalszym wzrostem aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych
NetB@nk: klienci doceniają możliwości e-bankowania
– W ostatnim roku zaobserwowaliśmy znaczący wzrost zainteresowania Polaków bankowością internetową i mobilną.
Dane z naszego najnowszego raportu NetB@nk potwierdzają, że zarówno indywidualni klienci, jak i sektor małych i średnich przedsiębiorstw, coraz chętniej doceniają wygodę i bezpieczeństwo dostępu do usług finansowych online.
Wzrost liczby aktywnych użytkowników i korzystanie z nowoczesnych form płatności bezgotówkowych są wyraźnym sygnałem, że kierunek cyfryzacji sektora bankowego jest nie tylko potrzebny, ale także doceniany przez klientów – mówi Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.
Czytaj także: Raport NetB@nk: o 5% więcej aktywnych klientów mobile only, jest ich już ponad 14 mln
110 milionów transakcji w systemie Express Elixir
Dane za IV kwartał 2023 r. wskazują na wzrost liczby komunikatów i wartości obrotów w systemie Elixir, tym razem obydwie te wartości odnotowały wzrost na poziomie około 5% i 7% w odniesieniu do III kwartału 2023 roku.
System Express Elixir odnotował wzrost liczby transakcji o 14%, osiągając ich ponad 110 milionów, z wartością obrotów wynoszącą ponad 58 mld.
W systemie Euro Elixir zanotowano wzrost liczby transakcji o 2,6%, osiągając blisko 13,5 mln, z wartością transakcji wynoszącą 92 mld euro.
Prezentowane wyniki pokazują, że Polacy coraz chętniej korzystają z wygodnych i bezpiecznych narzędzi bankowości elektronicznej i mobilnej.
Wzrost popularności płatności bezgotówkowych jest kolejnym dowodem na postępującą cyfryzację usług finansowych.
Pełna wersja raportu NetB@nk jest dostępna na stronie internetowej Związku Banków Polskich.