Raport InfoDług: Wielka kumulacja

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

infodlug.01.150xKwota przeterminowanych zobowiązań w ciągu ostatniego kwartału wzrosła o ponad 20 proc. i wynosi obecnie 12,06 miliarda złotych. Z raportu InfoDług, opublikowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A. wynika, że 1,47 miliona osób ma w Polsce problemy ze spłatą zadłużenia.

Liczba takich osób wzrosła w ciągu ostatnich trzech miesięcy o ponad 105 tys., czyli o 7,7 proc. Z kolei wzrost ogólnej kwoty niespłacanego zadłużenia wyniósł 2,18 mld zł (22 proc.) i był najwyższy od sierpnia 2007 r., tj. od rozpoczęcia przez InfoMonitor publikacji raportu. W głównej mierze zobowiązania te wynikają z niezapłaconych rachunków za energię elektryczną, gaz, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie, opłaty leasingowe, a także z niespłacanych kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych.

Niespłacane zadłużenie szybko rośnie

W ciągu ostatniego roku niespłacane zadłużenie wzrosło o 71 proc., podczas gdy rok wcześniej wzrost ten wyniósł 44 proc. Kwota niespłacanego zadłużenia powiększyła się w czasie ostatniego kwartału o 2,18 mld zł, czyli najwięcej w dwuletniej historii monitorowania zadłużenia w raporcie InfoDług. Oznacza to wzrost o 22 proc. w stosunku do maja tego roku. Zgodnie z danymi InfoMonitora opublikowanymi rok wcześniej, w lipcu 2008 r. zaległe płatności wynosiły 7,06 mld zł. W ciągu roku niespłacane zadłużenie zwiększyło się zatem o 71 proc., podczas gdy rok wcześniej wzrost ten wyniósł 44 proc.

Mapa długów

Liderem w tym rankingu jest niezmiennie województwo śląskie, w którym dłużników podwyższonego ryzyka jest łącznie niemal 248 tys. Drugie w kolejności jest województwo mazowieckie, z którego pochodzi ponad 163 tys. takich klientów. Najmniej zalegających z regulowaniem zobowiązań jest natomiast w województwie podlaskim, w którym odnotowano około 27 tys. osób, które nie spłacały swoich zobowiązań powyżej 60 dni.

Należy zauważyć, że istnieje wyraźny podział na województwa Polski zachodniej i wschodniej, jeśli chodzi o relację liczby dłużników zalegających z regulowaniem zobowiązań w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Najwięcej nierzetelnych dłużników przypada na 1000 mieszkańców w województwach zachodniopomorskim i śląskim. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI