Ranking kart dla krezusów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

karta.platnicza.01.250x169Za prawdziwie prestiżową kartę płatniczą trzeba zapłacić mniej więcej 10-razy tyle, co za zwykłą. Expander sprawdził ile krezusów kosztują ich karty i porównał, co dzięki nim zyskują. Najlepsze okazały się karty BNP Paribas, Diners Club oraz PKO Banku Polskiego.

Najbardziej prestiżowe karty płatnicze dostępne dla klientów w Polsce to Visa Infinite, MasterCard World Signia oraz Diners Club Premium. Aby otrzymać jedną z nich trzeba dysponować wolnymi aktywami w kwocie ponad 500 tys. zł, albo stałymi miesięcznymi dochodami wynoszącymi co najmniej 15 tys. zł. W wielu instytucjach finansowych te warunki są jeszcze bardziej wygórowane. W szranki stanęło 13 kart wydanych przez 9 banków oraz jedna wydana przez organizację płatniczą – Diners Club. Karta Diners jest kartą obciążeniową, wszystkie pozostałe plastiki, w naszym zestawieniu, to karty kredytowe.

Najlepsze okazały się karty BNP Paribas World Signia oraz Diners Club. Pierwsza z nich jest najtańsza w zestawieniu – kosztuje rocznie 500 zł. Przy cenie niższej od konkurencji, oferuje rozbudowany zestaw usług dodatkowych, w którego skład wchodzi m.in. ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą do kwoty 7,5 mln euro, usługi concierge oraz dostęp do saloników na lotniskach. Wadą karty jest wyłącznie odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku chorób przewlekłych np. nadciśnienia tętniczego lub innych chorób sercowo-naczyniowych.

Tej wady nie ma karta Diners Club, która zapewnia pokrycie rachunku za leczenie do kwoty 100 tys. dolarów, w tym skutków chorób przewlekłych. Kartę Platinum można otrzymać tylko w polskim oddziale tej organizacji, podczas gdy zwykłe karty Diners są także wydawana przez banki. Wszystkie karty Diners w Polsce są kartami obciążeniowymi, co oznacza, że po wygenerowaniu wyciągu z karty, klient musi dokonać spłaty całego zadłużenia. Brak natomiast możliwości zaciągnięcia kredytu, jak w przypadku kart kredytowych. Karta Diners Club Premium łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy innych kart tej organizacji, oferując m.in. ubezpieczenia i przywileje dla golfistów oraz narciarzy. Koszt użytkowania karty to 800 zł na rok.

Tuż za podium znalazła się karta Visa Infinite PKO Banku Polskiego. Podobnie jak w przypadku karty Diners, jej ubezpieczenie obejmuje także choroby przewlekłe, i to przy wysokiej sumie ubezpieczenia – 1,5 mln. zł. Wadą tej karty jest ograniczenie limitu do 1 mln zł, podczas gdy dwie zwycięskie karty mogą występować także w wyższymi limitami. Koszt karty do 800 zł.

Prestiżowe karty są przede wszystkim nośnikami usług dodatkowych, oznacza to, że trudno je porównywać ze zwykłymi kartami kredytowymi. Najlepsze z kart oferują pakiety usług o wartości znacznie przewyższającej wysokość rocznej opłaty za kartę. W prawie wszystkich bankach można korzystać z możliwości zniesienia opłaty rocznej poprzez aktywne korzystanie z karty. W przypadku karty BNP Paribas konieczne jest wydanie w ciągu roku 80 tys. zł, by cieszyć się kartą za darmo. Jest to znaczna kwota, warto jednak pamiętać, że wielu prestiżowych klientów wykonuje miesięcznie transakcje o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dla osób które podróżują najważniejsze jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Poza ogólną suma ubezpieczenia, ważne jest występowanie włączeń odpowiedzialności. Dla przykładu ubezpieczenie dołączone do karty Alior Banku nie zadziała, jeśli złamiemy nogę na nartach, wyłączono bowiem odpowiedzialność za zdarzenia związane z amatorskim uprawianiem sportów zimowych. Karta banku BPH nie pomoże nam, gdy zapadniemy za granica na chorobę tropikalną, a nie dodaliśmy wcześniej sugerowanych dla danego kraju szczepień ochronnych. Wszyscy posiadacze kart MasterCard World Signia powinni szczególnie uważać na balkonach, bowiem w kilku różnych regulaminach znajdziemy zapis, że wyłączona jest odpowiedzialność w przypadku „roszczeń będących  wynikiem  wspinaczki, skoku lub przemieszczania się przez Beneficjenta między balkonami niezależnie od ich wysokości”. Szczególne znaczenia mają wyłączenia odpowiedzialności skutków chorób przewlekłych, dlatego w  każdym wypadku zanim zdecydujemy się na kartę z ubezpieczeniem, powinniśmy dokładni przeczytać tzw. OWU czyli ogólne warunki ubezpieczenia.

Znaczenie ma także wygląd karty. Projektanci wszystkich kart korzystali z czerni oraz odcieni szarości, które jednoznacznie kojarzą się z prestiżem. W zestawieniu znalazła się także jedna karta wykonana z metalu –  Mastercard World Elite Noble Banku. Metalowa karta ma być nośnikiem specjalnego prestiżu, specjalna jest też jej cena – 2000 zł na rok.

W naszym rankingu braliśmy pod uwagę pięć parametrów: wysokość opłaty za wydanie, maksymalny limit, parametry ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą oraz udostępnienie usług Concierge oraz dostępu do saloników lotniskowych. Maksymalnie do zdobycia było 40 punktów. Nie braliśmy pod uwagę oprocentowania, ponieważ osoby zamożne rzadko sięgają po kredyt na karcie. Jeśli chcą się zadłużać, korzystają z innych możliwości dostarczanych im przez bankowych opiekunów. Oprocentowanie kart prestiżowych jest jednak niższe niż zwykłych. Na przykład w przypadku jednej z prestiżowych kart Noble Banku oprocentowanie wynosi tylko 9% rocznie.

Jarosław Sadowski
Główny analityk firmy Expander