Qumak S.A. wykonał Data Center dla Banków Spółdzielczych z Grupy BPS

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

grupa.bps.01.400x129Spółka Qumak zbudowała centrum przetwarzania danych w nowo powstałej siedzibie Banków Spółdzielczych z Grupy BPS w Warszawie. Integrator będzie ponadto świadczył przez kolejne 3 lata kompleksowe usługi serwisowe. Wartość projektu to ponad 5 mln zł netto.

Banki Spółdzielcze z Grupy BPS otworzyły swoją nową siedzibę w Warszawie. Jest to nowoczesny budynek na Woli, która staje się finansową dzielnicą stolicy. Na potrzeby banku w biurowcu powstało warte 5 030 000 zł netto, zaawansowane Data Center. Za jego realizację odpowiadała spółka Qumak, która wykonała kompletną dokumentację projektową, oraz prace instalacyjne „pod klucz”.

Bank BPS, zrzeszający 363 banki spółdzielcze z całej Polski, postawił przed warszawskim integratorem szereg wysokich wymagań w zakresie bezpieczeństwa fizycznego jak i informatycznego. W efekcie każda osoba poruszająca się po serwerowni Banku BPS znajduje się pod pełną kontrolą. Obiekt chroniony jest przed wtargnięciem z zewnątrz, a komory zabezpieczone są przed zalaniem.

Integrator zapewnił też wysoką niezawodność trzech kluczowych systemów Data Center – zasilania, chłodzenia i obszaru IT. Wykonano kompleksowe prace z zakresu m.in. architektury, oraz systemów zasilania energetycznego niskiego napięcia, a także zasilania gwarantowanego z zastosowaniem zasilaczy UPS. Wdrożono systemy bezpieczeństwa (CCTV, SSWN, SKD), ochrony pożarowej, klimatyzacji oraz wentylacji. Data Center zostało wyposażone również w kioski IT wraz z szafami serwerowymi. Zainstalowano też system zarządzania i monitoringu DC. Pomieszczenia o powierzchni ponad 253 m² zostały optymalnie zaaranżowane. Cały projekt realizowany był od lutego 2012 roku do końca sierpnia 2013. Jednak z uwagi na bardzo napięty harmonogram przeprowadzki personelu i relokacji systemów z poprzedniej siedziby budowa kompletnego Data Center wraz z infrastrukturą zajęła tylko 12 tygodni. Qumak S.A. będzie również świadczył przez trzy lata usługi serwisowe w trybie 24/7/365 dni w roku na wszystkie awarie i usterki.

Wybór spółki Qumak przez Bank BPS na wykonawcę tak kluczowego elementu w działalności każdej instytucji finansowej, jakim jest Data Center, stanowi dla nas ważny sygnał. Jest to przede wszystkim potwierdzenie naszej pozycji lidera w zakresie budowy tego typu obiektów. – powiedział Tomasz Sajdyk, Dyrektor Sprzedaży Działu Infrastruktury Qumak S.A. W ciągu ostatnich kliku lat zrealizowaliśmy ponad 40 Centrów Danych dla największych firm i instytucji w Polsce – dodał.

Wśród zrealizowanych ostatnio przez Qumak S.A projektów dla firm z sektora finansowego znajduje się m.in. wykonane w 2013 roku centrum przetwarzania danych Banku BPH.

W ramach inwestycji spółka odpowiadała za prace konstrukcyjno-budowlane, instalacje elektryczne i teletechniczne, sieci teletechniczne zewnętrzne, a także instalacje sanitarne w tym system klimatyzacji precyzyjnej serwerowni.

Źródło: Qumak S.A.