Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku: KE zatwierdziła środki wsparcia

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku: KE zatwierdziła środki wsparcia
Fot. stock.adobe.com/doganmesut
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska zatwierdziła szereg środków wsparcia podjętych przy przymusowej restrukturyzacji i likwidacji Getin Noble Banku.

W opinii Komisji Europejskiej, proces restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, koordynowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a także powiązane środki wsparcia umożliwią uporządkowany proces sprzedaży lub likwidacji banku, przy jednoczesnym zachowaniu zarówno stabilności finansowej, jak i równych warunków działania na jednolitym rynku.

Czytaj także: Getin Noble Bank: rozpoczęła się przymusowa restrukturyzacja; 20 mln zł kary dla Leszka Czarneckiego >>>

BFG podał w piątek, że rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, którego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych. Na proces ten przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia, z czego 6,87 mld pochodzi z funduszy własnych BFG, a 3,47 mld zł to zaangażowanie środków Ssystemu Ochrony Banków Komercyjnych.

BFG liczy, że znajdą się chętni na zakup banku pomostowego

Prezes BFG Piotr Tomaszewski podał, że koszty przeprowadzenia przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku nie powinny wpłynąć na wzrost składek sektora bankowego. BFG liczy, że znajdą się chętni na zakup banku pomostowego powołanego w procesie restrukturyzacji Getinu.

Czytaj także: Po przymusowej restrukturyzacji kto przejmie aktywa po Getin Noble Banku?

KE zwraca uwagę, że interwencja z funduszu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji finansowanego ze składek sektora bankowego i zarządzanego przez BFG kwalifikuje się jako pomoc państwa zgodnie z przepisami UE. Z drugiej strony banki komercyjne w SOBK zdecydowały o dobrowolnym wsparciu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji Getin Noble Bank ze środków własnych, a zatem ich interwencja nie kwalifikuje się jako pomoc państwa.

Komisja oceniła środki pomocy, które zostały opracowane i wdrożone przez BFG, zgodnie z jego przepisami dotyczącymi pomocy państwa dla banków w kontekście kryzysu finansowego. Stwierdziła, że środki te są zgodne z celem, jakim jest utrzymanie stabilności finansowej.

Czytaj także: BFG: restrukturyzacja Getin Noble Banku nie powinna wpłynąć na wzrost składek banków >>>

Przepisy UE dotyczące wsparcia państwa na rzecz banków zachęcają do wycofywania się z podmiotów nierentownych, umożliwiając jednocześnie przeprowadzenie wyjścia w uporządkowany sposób, tak aby zachować stabilność finansową. Ponadto przepisy gwarantują, że pomoc jest ograniczona do niezbędnego minimum, a zakłócenia konkurencji spowodowane dotacjami, które dają bankom objętym pomocą przewagę nad ich konkurentami, są ograniczane.

Czytaj także: Restrukturyzacja Getin Noble Banku: 8 największych banków wesprze proces tylko finansowo >>>

Getin Noble Bank jest jednym z dziesięciu największych polskich banków o łącznych aktywach około 9,2 mld euro (44 mld zł).

Docelowo bank, do którego zostanie przeniesiona działalność Getin Noble Banku, będzie działał pod nazwą VeloBank. Placówki będą działać pod dotychczasowymi szyldami do czasu rebrandingu na VeloBank.

Czytaj także: KNF o restrukturyzacji Getin Noble Banku: bezpieczeństwo depozytów i zachowana ciągłości obsługi klientów >>>

Administratorem GNB został wyznaczony przez BFG Paweł Małolepszy. Pracami zarządu nowego banku będzie kierował Adam Marciniak.

System SOBK tworzą: ING Bank Śląski SAAlior Bank SABank Millennium SABank Polska Kasa Opieki SABNP Paribas Bank Polska SAmBank SAPowszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA oraz Santander Bank Polska SA.

Źródło: PAP BIZNES