Przecena Bunda nie zaszkodziła polskim skarbówkom, RPP wesprze spadki dochodowości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

soszynski.konrad.pko.bp.01.260x400Wtorek przyniósł zahamowanie spadków rentowności na rynkach bazowych. Przyczyną był brak nowych złych wiadomości z gospodarki i wynikające z ostatnich wypowiedzi J.Weidmann z Bundesbanku oraz prezesa EBC M. Draghiego ograniczenie spekulacji o możliwym uruchomieniu programu luzowania ilościowego przez EBC.

Czynnikiem, który w niewielkim stopniu dołożył się do przecen obligacji amerykańskich i niemieckich była publikacja lepszych od oczekiwań danych z brytyjskiego przemysłu. W efekcie rentowności DE10Y wzrosły o 2 pb. Dług amerykański umocnił się wieczorem (zmiana dochodowości US10Y d/d wyniosła – 2 pb.), co było pochodną niskich wycen na giełdzie. Doszło też do kilkupunktowej podwyżki wycen ryzyka kredytowego obligacji krajów południa Europy..

Rentowności polskich papierów dłużnych dalej spadały, obniżając się w relacji do poniedziałkowego zamknięcia o 3 pb. w segmencie 5-10Y i pozostając na dotychczasowych poziomach w segmencie 2Y. Położenie krzywej IRS praktycznie nie zmieniło się.

W środę czeka nas konferencja RPP, na której spodziewamy się utrzymania łagodnego tonu i sugestii rozważenia przedłużenia okresu utrzymania stóp na obecnym poziomie poza koniec III kw., zadeklarowane na marcowej konferencji. Ważniejszym wydarzeniem, które będzie miało miejsce już po zamknięciu polskiego rynku będzie publikacja minutes Fed. Naszym zdaniem minutes zaskoczą silniejszą niż oczekiwana „jastrzębiością” komunikatu i przełożą się na 2-3 punktowe wzrosty rentowności papierów DE10Y i US10Y.

Kolejne dane napływające z USA zwiększają szansę na utrzymanie się rentowności obligacji skarbowych na niskich poziomach. Wskazuje na to umiarkowany optymizm wynikający ze badań nastrojów małych przedsiębiorców, którzy pomimo względnie dobrych ocen sprzedaży obawiają się o perspektywy gospodarcze. Takie dane w połączeniu ze spodziewaną dziś publikacją minutes z marcowego spotkania Fed, mają szanse pomagać w utrzymaniu rentowności na niskim poziomie w najbliższych dniach. W sytuacji braku sygnałów poprawy z gospodarki europejskiej i spodziewanych na dzisiejszym RPP sugestii utrzymania stóp na niskim poziomie przez okres dłuższy niż do końca III kw. br. spodziewamy się podtrzymania presji na obniżki dochodowości na rynkach bazowych oraz na rynku krajowym w średnim horyzoncie. W perspektywie najbliższych dwóch dni możliwe jest niewielkie odreagowanie o charakterze technicznym.

140409.pko.proc.01.400x140409.pko.proc.02.400x140409.pko.proc.03.550x

Konrad Soszyński
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski