Program Rozwoju Obszarów Wiejskich: Unijne płatności.pl: styczeń 2015

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2015.01.foto.032.b.250xUROSŁA NAM BRUKSELKA

Od 2004 r., tj. od akcesji do UE, nasz produkt krajowy brutto wzrósł o 46 proc., w tym samym czasie PKB Czech zwiększył się o 23 proc., Niemiec o 14 proc., a Węgier o 13 proc. Dziesięć lat temu statystyczny dochód Polaka był o ponad 50 proc. niższy niż obywateli w starych krajach członkowskich Unii. Obecnie różnica wynosi już tylko ok. 30 proc. Dzięki dopłatom z funduszy europejskich dochody rolników od 2004 r. zwiększyły się dwukrotnie. Polska jest jednym z największych beneficjentów środków UE, dostaliśmy ich więcej niż takie kraje, jak Hiszpania, Portugalia czy Grecja. W latach 2015-2020 otrzymamy z Brukseli ponad 340 mld zł, w poprzedniej perspektywie budżetu UE było to 280 mld zł. W latach 2004-2013 eksport polskiej żywności wzrósł ponad 5-krotnie, a saldo w handlu zagranicznym ponad 14-krotnie. W 2013 r. eksport produktów rolno-spożywczych osiągnął wartość ok. 20 mld euro rocznie, aż 80 proc. tych produktów trafia na rynek unijny, podczas gdy przed akcesją głównymi odbiorcami były kraje WNP.

ZIEMIA NA FALI SPEKULACJI

W 2014 r. ceny gruntów rolnych wzrosły w transakcjach między rolnikami aż o jedną trzecią. Ziemia z zasobów Skarbu Państwa podrożała o ponad 2,5 tys. zł, tj. o ponad 12 proc. W województwach, gdzie ceny te są najwyższe (wielkopolskie i kujawsko-pomorskie), za hektar trzeba płacić nawet 50 tys. zł. Bardzo wysokie ceny odnotowała również na Śląsku i Opolszczyźnie, najniższe (20 tys. zł za ha) odnotowano w woj. lubuskim, świętokrzyskim i lubelskim. Podwyżki są efektem zbliżającej się perspektywy zniesienia 1 maja 2016 r. przepisów dotyczących nabywania ziemi rolnej przez obcokrajowców bez zezwolenia. Eksperci zwracają uwagę, że polska ziemia rolna drożeje, ale nadal jest o wiele tańsza niż w państwach zachodniej Europy, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że zachodni farmerzy i fundusze inwestycyjne przystąpią do jej wykupu. Minister rolnictwa zapowiedział już wprowadzenie barier prawnych, które zapewnią pierwszeństwo w nabywaniu gruntów polskim rolnikom.

TRANSFER NA KONTA

ARiMR przekazała 2,36 mld zł na konta bankowe 669 tys. rolników w ramach dopłat bezpośrednich za 2014 r. Do 30 czerwca 2015 r. agencja wypłaci z tego tytułu 14,2 mld zł. Na realizację płatności bezpośrednich w latach 2014-2020 przewidziano 23,49 mld euro. W 2015 r. tzw. jednolita płatność obszarowa wyniesie co najmniej 184 euro do ha. Jak twierdzi MRiRW będą takie gospodarstwa, które mogą dobrze skonfigurować swój system produkcji i uzyskać dopłaty nawet powyżej 700 euro do hektara.

Od 2013 r. w krajach UE jest możliwe, w uzasadnionych wypadkach, wypłacanie do 50 proc. subsydiów z filaru I od 16 października do 16 grudnia. Jak informuje Agra Europe rolnicy z Łotwy i Litwy, krajów które poniosły największe straty na skutek rosyjskiego embarga otrzymali wcześniej 70 proc. dopłat bezpośrednich. Jedynie te dwa kraje złożyły prośbę o wcześniejszą wypłatę subsydiów.

KE: DOPŁATY DO ZWROTU

ARiMR poinformowała, że uruchomiła zwrot środków pochodzących z obniżenia dopłat w 2014 r. tym rolnikom, którzy uzyskali więcej niż 2 tys. euro płatności bezpośrednich. Obniżka, podyktowana wymogiem Komisji Europejskiej, dotyczyła 365,5 tys. rolników, a kwota, którą Polska zwróciła Brukseli wyniosła 153,9 mln zł. Takie działanie było podyktowane tym, że zaplanowany budżet finansowy na realizację dopłat bezpośrednich za 2013 r. był wyższy od faktycznie dostępnego.

Okazało się jednak, że z przekazanych przez Polskę pieniędzy UE wykorzystała tylko ponad milion złotych. Dlatego pozostała część tych środków, czyli 152,3 mln zł zostanie zwrócona rolnikom, którzy ubiegali się w 2014 r. o przyznanie dopłat bezpośrednich i zostali objęci dyscypliną finansową (czyli należne im płatności są wyższe od 2 tys. euro). Takich rolników było w 2014 r. ponad 406 tys., a należne im dopłaty, zgodnie z decyzją KE zostały obniż...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI