Program Pierwsze Mieszkanie: rząd wprowadzi kredyt hipoteczny o stałej stopie na poziomie 2 proc.

Program Pierwsze Mieszkanie: rząd wprowadzi kredyt hipoteczny o stałej stopie na poziomie 2 proc.
Fot. stock.adobe.com/Andrey Popov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd planuje wprowadzenie kredytu mieszkaniowego o stałej stopie procentowej na poziomie 2% na zakup pierwszego mieszkania dla osób, które nie ukończyły 45. roku życia, poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

„Sama nazwa mówi, że to kredyt, który będzie opierał się o procentowanie, które będzie miało 2%, wszystko ponad to będzie opierało się na dopłatach państwa” – powiedział Buda podczas konferencji prasowej.

Kredyt ma być oparty o stałą stopę kredytową, rata będzie miała charakter malejący.

„Zakładamy, że okres kredytowania będzie to cały czas ta sama wysokość rat, po ustaniu dopłaty” – dodał.

Dopłata państwa przez 10 lat

Dopłata ze strony państwa ma – w założeniu – obejmować okres 10 lat.

Program ma być adresowany do osób do 45. roku życia, które nie dysponują własnym mieszkaniem.

Wysokość kredytu ma sięgać maksymalnie 500 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa, 600 tys. zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych. Do programu będą kwalifikowały się mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Program nie zakłada limitów powierzchni mieszkania

Minister podkreślił, że marża banku ma być weryfikowana przez cały okres kredytowania, żeby nie dochodziło do zmiany warunków kredytowych.

Czytaj także: Zapaść na rynku kredytów hipotecznych >>>

Projekt ustawy ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów i zostać poddany szerokim uzgodnieniom.

Konta z premią dla oszczędzających na mieszkanie

Rząd planuje wprowadzenie kont mieszkaniowych dla osób oszczędzających na pierwsze mieszkanie z premią na poziomie skumulowanego wskaźnika inflacji za cały okres oszczędzania, zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

„Jeżeli ktoś planuje zakup mieszkania za kilka lat, to dla niego dobrym rozwiązaniem będzie konto mieszkaniowe. Wpłaty miesięczne mają być w kwocie od 500 do 2 tys. zł w okresie od 3 do 10 lat” – powiedział Buda podczas konferencji prasowej

W przypadku wykorzystania odłożonej kwoty na celem mieszkaniowe w ciągu pięciu lat będzie mógł – oprócz oprocentowania oferowanego przez bank – otrzymać dodatkową premię w wysokości skumulowanego wskaźnika inflacji za czas oszczędzania.

Wysokość wpłat może ulegać zmienia, ale powinna mieścić się między 500 zł a 2 tys. zł, w ciągu roku osoba, która oszczędza może jedną wpłatę pominąć.

„W przypadku, gdyby okazało się, że wyższy jest wskaźnik wzrostu wartości nieruchomości niż wskaźnik inflacji, wówczas kwota ta będzie waloryzowana o wskaźnik wzrostu wartości nieruchomości” – zastrzegł minister.

Projekt tej regulacji ma zostać wpisany do wykazu prac rządu i trafi do konsultacji.

Źródło: ISBnews