Program „Moja Woda”: ruszył nabór wniosków o dofinansowanie

Program „Moja Woda”: ruszył nabór wniosków o dofinansowanie
Fot. stock.adobe.com/majivecka
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Moja Woda", podało Ministerstwo Klimatu.
.@MinKlimatu oraz @NFOSiGW zainwestują 100 mln zł w łagodzenie skutków suszy w Polsce #MojaWoda

„Moja Woda” to program przygotowany na rzecz łagodzenia skutków suszy poprzez budowę przy domu instalacji zatrzymujących deszczówkę, finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

100 mln zł na łagodzenie skutków suszy w Polsce

MK oraz NFOŚiGW zainwestują 100 mln zł w łagodzenie skutków suszy w Polsce. Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r., podano.

„Moja Woda” pozwoli na sfinansowanie aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji

„Moja Woda” to program, który pozwoli na sfinansowanie aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Dzięki tym inwestycjom zostanie zatrzymanych 1 mln m3 rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. Co oznacza, że ten 1 mln m3 wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych” – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka, cytowany w komunikacie.

Finansowaniem objęto zakup, montaż i uruchomienie instalacji

Finansowaniem objęto zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Dzięki temu wody te nie będą odprowadzane na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp. Otrzymane wsparcie będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe, zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania bądź innego sposobu wykorzystania zatrzymanej wody, wskazano również.

Czytaj także: Uwaga na działki z oczkiem wodnym, może być kłopot z ich sprzedażą >>>

Program „Moja Woda” będzie realizowany w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r.

Źródło: ISBnews