Prof. Leszek Balcerowicz na EKF: inflacja powyżej 5 proc. to dzwonek alarmowy; niepokojące stanowisko prezesa NBP

Prof. Leszek Balcerowicz na EKF: inflacja powyżej 5 proc. to dzwonek alarmowy; niepokojące stanowisko prezesa NBP
Prof. Leszek Balcerowicz Fot. EKF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Niepokoi mnie lekceważenie inflacji przez prezes NBP Adama Glapińskiego. Jeśli inflacja przekracza 5 proc., to jest dzwonek alarmowy, nawet jeśli wiadomo, że jest ona związana z potencjalnie przejściowymi czynnikami, powiedział prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący rady Forum Obywatelskiego Rozwoju podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

(…) Gorszy mnie stanowisko pana Glapińskiego wobec zagrożenia inflacyjnego, które to stanowisko jednocześnie narusza konstytucyjne zobowiązania.

– powiedział ISBnews.TV prof. Leszek Balcerowicz.

Czytaj także: Prezes NBP: w pewnym momencie będziemy musieli podnieść stopy procentowe; dużo wyjaśni listopadowa projekcja >>>

– Jeśli – tak jak Glapiński twierdzi – prezes NBP, że nie ma żadnego wpływu na inflację, to powinien natychmiast zrezygnować, przestać brać wysokie uposażenie, to byłoby logiczne i moralne postępowania.

Więcej informacji o Europejskim Kongresie Finansowym 2021: tutaj

Abdykuje od odpowiedzialności, on wierzy, że czynniki, które powodują podbicie inflacji są przejściowe – tego się nie da wkluczyć – ale jednocześnie istnieje ogromne ryzyko, że wysoka inflacja pobudzi oczekiwania inflacyjne, spiralę płacową i to jest moim zdaniem karygodna nieodpowiedzialność  – dodał.

Cała rozmowa z prof. Leszkiem Balcerowiczem >>>

Źródło: ISBnews.TV