Prof. Gertruda Uścińska: od 4 listopada e-wizyty dostępne we wszystkich oddziałach ZUS

Prof. Gertruda Uścińska:  od 4 listopada e-wizyty dostępne we wszystkich oddziałach ZUS
Prof. Gertruda Uścińska Fot. ZUS
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od 4 listopada e-wizyty, dzięki którym klienci mogą umówić się z ekspertem ZUS na zdalną konsultację, będą dostępne we wszystkich oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ‒ informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

‒ Dzięki e-wizytom w bardzo prosty sposób każdy może porozmawiać z naszymi pracownikami i załatwić szereg spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

To bezpieczna i wygodna forma komunikacji, bez konieczności osobistej obecności w placówce ZUS. To  ważne udogodnienie, szczególnie w trudnym czasie pandemii koronawirusa – mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Z e-wizyt skorzystało już 1500 osób

Pierwsze e-wizyty w ZUS ruszyły 19 października. Od 4 listopada e-wizytę będzie można umówić w całej Polsce. Z tego rozwiązania skorzystało już blisko 1500 osób.

Aby zarezerwować e-wizytę trzeba wejść na stronie www.zus.pl w link do umawiania zdalnych konsultacji. 

To bezpieczna i wygodna forma komunikacji, bez konieczności osobistej obecności w placówce ZUS. To  ważne udogodnienie, szczególnie w trudnym czasie pandemii koronawirusa.

E-wizytę trzeba umawiać w placówce ZUS, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania. W przypadku płatników składek, powinien być to oddział ZUS właściwy ze względu na adres firmy.

W trakcie rezerwacji podaje się kod pocztowy, więc system podpowiada, w którym oddziale taką wizytę można umówić. Na e-wizytę można umówić się w dni robocze w godzinach 9.00-14.30.

Czytaj także: Tarcza 5.0: do 30 listopada można wnioskować o zwolnienie ze składek ZUS

O e-wizycie przypomni SMS i e-mail

Dzień przed spotkaniem osoba, która umówiła się na e-wizytę w ZUS na wskazany podczas rejestracji numer telefonu otrzyma SMS-a z przypomnieniem o konsultacji.

‒ W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem, otrzyma też maila z linkiem. Po kliknięciu w link nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS – wskazuje szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli ktoś nie może skorzystać z umówionej e-wizyty albo już nie potrzebuje spotkania z pracownikiem ZUS, powinien w każdym momencie zrezygnować ze zdalnej konsultacji.

‒ To bardzo ważne. Jeśli ktoś wie, że nie weźmie udziału w e-wizycie, powinien ją odwołać. Dzięki temu swoją sprawę w ZUS będzie mogła załatwić inna osoba ‒ zaznaczyła prezes ZUS.

Czytaj także: Po likwidacji OFE w czasie kryzysu co wybrać IKE czy ZUS?

E-wizyty możliwe także dla pełnomocników

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty.

W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji.

Jeżeli klient ma pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

Czytaj także: Prezes ZUS: coraz więcej cudzoziemców płaci składki ubezpieczeniowe

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS