Prezes ZBP podsumowuje rok 2022 w sektorze bankowym
To był trudny rok na pewno dla wszystkich naszych rodaków, dla klientów banków i dla całego sektora bankowego.
Dla sektora bankowego trudny dlatego, że zdawaliśmy sobie sprawę, że spada w wyniku różnych obciążeń, regulacji zdolność polskiego sektora bankowego do finansowania rozwoju, tak potrzebnego w kolejnych kwartałach i latach.
Trudny rok dlatego, że na początku powstały ogromne napięcia w związku z gwałtownym wzrostem stóp procentowych, jednocześnie mało satysfakcjonującymi poziomami oprocentowania oszczędności, gwałtownym wzrostem ceny kredytu.
Posłuchaj – Podsumowanie roku 2022 w bankowości; Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP
Wyzwaniem wysoka inflacja
To także trudny rok dlatego, że wprowadzono szokujące rozwiązania w postaci powszechnych wakacji kredytowych, błędne rozwiązania.
Pomoc powinna być kierowana w sytuacjach nadzwyczajnych do osób, które takiej pomocy potrzebują. Z przykrością patrzyliśmy na spadek finansowania mikro przedsiębiorców, rolników oraz spadek finansowania gospodarstw domowych, szczególnie tych rodzin, które chciały zaciągać kredyty na cele mieszkaniowe. Ale takie są reguły.
Walka z inflacją, z wysoką inflacją wymaga skoordynowanej polityki monetarnej, polityki gospodarczej oraz odpowiedniego zachowania przedsiębiorców na rynku. W przeciwnym wypadku miliony osób – tych słabiej uposażonych, mniej zarabiających – znajdą się w bardzo kłopotliwej sytuacji, a tego powinniśmy unikać.
Apel o odpowiedzialność do polityków
Przed nami wiele wyzwań w roku następnym, niewątpliwie obniżenie inflacji. A w ślad za tym miejmy nadzieję, przynajmniej w końcówce roku – być może obniżanie stóp procentowych, budowa systemu skłonności do oszczędzania i do inwestowania. I odbudowa kapitałów polskiego sektora bankowego.
Polska gospodarka – jeśli myślimy o pomyślnej przyszłości naszych rodaków, nas wszystkich, polskich przedsiębiorców – wymaga dobrze działającego, stabilnego systemu bankowego. Dobrze wyposażonego w kapitał, ale także mającego dostęp do oszczędności krajowych i do oszczędności międzynarodowych,.
A z tym wiąże się wiarygodność i zaufanie nie tylko do polskich instytucji finansowych, ale także zaufanie do naszego kraju.
I tę myśl dedykuję politykom – od Waszego działania, od działania polityków na scenie, od spokoju, od przekonywujących programów zależy to, czy będziemy mogli rozwijać się w kolejnych latach w sposób zrównoważony.