Prezes ZBP o trzech celach bankowości spółdzielczej na kolejne lata

Prezes ZBP o trzech celach bankowości spółdzielczej na kolejne lata
Krzysztof Pietraszkiewicz, Fot. Karol Zapała,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej wywiadu portalowi BS.NET.pl udzielił Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Prezentujemy zapis tekstowy fragmentu wypowiedzi prezesa ZBP dotyczącej banków spółdzielczych. Cały wywiad red. Macieja Wojtaszka w wersji wideo jest dostępny na stronach BS.NET.pl.

W ostatnich latach ściśle współpracując w środowisku bankowym, tworząc Radę Konsultacyjną Sektora Bankowości Spółdzielczej, powołując Konwent na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej udało nam się zarysować i nazwać te programy, które powinniśmy zrealizować w kolejnych latach w bankowości spółdzielczej.

Po pierwsze kadry

Podzieliłbym to na kilka segmentów. Po pierwsze powinniśmy mieć super kompetentne kadry, które potrafią doradzać naszym klientom, zarówno indywidualnym, jak przedsiębiorcom, i to różnym typom przedsiębiorczości.

Potrzebne były i są nowe umiejętności kadry polskiej bankowości spółdzielczej. Myślę, że mamy je bardzo dobre i trzeba dalej w nie inwestować, rozwijać. Po to, aby mogły dalej dobrze służyć naszym klientom, naszym udziałowcom.

Po drugie postęp technologiczny

Druga kwestia to postęp technologiczny, który dokonał się i dokonuje w naszych bankach w ogromnym tempie. Bardzo się cieszę, że w ostatnich latach uzgodniliśmy coraz większą współpracę banków spółdzielczych, banków zrzeszających, IPS-ów po to, aby kadra bankowa mogła sukcesywnie w coraz większym stopniu współpracować z klientami.

Żeby zaplecze technologiczne, techniczne było na tyle wydolne, nowoczesne, aby rzeczywiście udzielało nam wielkiego wsparcia.

Po trzecie inwestycje

Po trzecie musimy pamiętać, że po latach wyrzeczeń w bankowości spółdzielczej będziemy musieli nadal inwestować. Będziemy musieli dbać z jednej strony o technologie, o nowoczesne rozwiązania informatyczne, a z drugiej strony o zasoby kapitałowe polskiej bankowości spółdzielczej.

Inflacja ma to do siebie, że „pożera” część kapitału. Może się pojawić sytuacja, że część klientów nie będzie w stanie obsługiwać regularnie swoich kredytów, trzeba będzie restrukturyzować te kredyty. Ale to co jest istotne, to że nasza gospodarka i nasze przedsiębiorstwa muszą się modernizować.

W ostatnich latach trochę straciliśmy, jeśli chodzi o tempo modernizacji przedsiębiorstw. Automatyzacja, robotyzacja gospodarki, to są kwestie, którymi muszą interesować się banki spółdzielcze, ponieważ poziom robotyzacji, automatyzacji polskich przedsiębiorstw plasuje Polskę na odległych miejscach w świecie, gdzieś w okolicach 40. miejsca.

W związku z tym nie będzie można konkurować z innymi jeśli gospodarka nie wejdzie na tory robotyzacji, automatyzacji, nie wykorzysta rozwiązań z obszaru sztucznej inteligencji, jeśli nie będziemy uczestniczyć na większą skalę w gospodarce 4.0.

I ponieważ bankowość spółdzielcza w tzw. małych ojczyznach odgrywała i odgrywa wiodącą rolę, także i w tym zakresie musimy tym wyzwaniom sprostać.

Wierzę, że Forum Technologii Banków Spółdzielczych świetnie służy zdobywaniu wiedzy, kształtowaniu nowoczesnej kultury przedsiębiorczości, a kropkę nad „i” postawimy podczas wrześniowego Forum Liderów Banków Spółdzielczych i później, podczas konferencji Krajowego Związku Banków Spółdzielczych. Ten cykl spotkań strategicznych odgrywa ważną rolę.

Jestem ogromnie rad z tego, że świetnie pracują IPS-y, które stabilizują, budują zaufanie, i między bankami, i między klientami polskiej bankowości spółdzielczej.

Źródło: BS.NET.pl