Prezes ZBP o rosnącej atrakcyjności polskiego sektora bankowego dla inwestorów zagranicznych

„Atrakcyjność polskiego sektora bankowego będzie się powoli zwiększać i myślę, że jeszcze możemy być świadkami wejścia na polski rynek niektórych grup bankowych” – powiedział dr Tadeusz Białek w rozmowie z ISBnews w kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF 2025) w Sopocie.
„Od ubiegłego roku zmienia się tendencja, którą widzieliśmy przez ostatnich 10 lat w sektorze bankowym – w tym okresie sektor był ewidentnie nieatrakcyjny dla inwestorów, przede wszystkim z uwagi na fakt, że koszt pozyskania kapitału był wyraźnie wyższy niż zwrot z kapitału.
I jaki inwestor zgodzi wchodzić się na rynek, na którym jakby z definicji traci? Dopiero wyższe zyski banków, wynikające oczywiście z koniunktury gospodarczej i wysokiego poziomu stóp procentowych wpłynęły na powolne odwrócenie tej tendencji” – dodał.
Jednocześnie prezes ZBP zwrócił uwagę, że nie jest jeszcze tak, że polski sektor bankowy stał się szczególnie atrakcyjny – jeśli chodzi np. o poziom wskaźnika zwrotu na aktywach (ROA), jesteśmy na poziomie średniej Unii.
„Niemniej jednak to jest ważna okoliczność, że w tej chwili koszt pozyskania kapitału jest mniejszy niż zwrot” – podkreślił.
Po drugie, poziom ryzyka prawnego związanego z polskim rynkiem bankowym, przede wszystkim masowe kwestionowanie umów, nie tyle zmalał, co wyraźnie się osłabił. Bo banki, jeśli chodzi o kredyty frankowe, praktycznie są w 100% wyzerowane.
Mamy bardzo wysoki poziom ugód, więc trochę ten poziom ryzyka prawnego przy kredytach frankowych zmalał, aczkolwiek daleko do zakończenia problemu, bo mamy w tej chwili coraz częściej podważanie umów już spłaconych. To są takie czynniki, które z punktu widzenia inwestorów mają znaczenie” – powiedział dr Tadeusz Białek.
Czytaj także: Bankowcy o nowych ryzykach dla sektora finansowego, niestabilności geopolitycznej i rosnącej liczbie cyberprzestępstw
Wpływ połączenia PZU i Banku Pekao na rynek bankowy
W jego ocenie, ogłoszone plany przekształcenia Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU) w holding i połączenia go z Bankiem Pekao nie powinny zniechęcić nowych graczy do polskiego rynku.
„My i tak jesteśmy wciąż bardzo konkurencyjnym rynkiem, jeśli chodzi o rynek bankowy, jednym z najbardziej w Unii Europejskiej. Jeżeli popatrzymy na takie kraje Europy Zachodniej, jak Belgia, Holandia, Dania – choć są one oczywiście mniejsze od Polski – to są to kraje, w których mamy faktycznie dominację dwóch dużych banków.
W Polsce, jeśli chodzi o banki uniwersalne, to pomimo że następowały fuzje, że część banków się wycofywała, wciąż jednak jesteśmy rynkiem wysoce konkurencyjnym.
Także w Niemczech są tak naprawdę dwie duże grupy plus banki regionalne i kasy oszczędnościowe” – wskazał prezes ZBP.
Na początku maja Erste Group podało, że przejmie 49% akcji Santander Bank Polska oraz 50% akcji Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych od Banco Santander za łączną kwotę 7 mld euro. Finalizacja transakcji jest spodziewana pod koniec br.
Jak wówczas zapowiedziano, po transakcji Santander będzie posiadał ok. 13% udziałów w Santander BP oraz planuje w pełni przejąć Santander Consumer Bank Polska przed zamknięciem transakcji poprzez nabycie 60% udziałów należących do Santander BP.
Czytaj także: EKF 2025 o ekspansji zagranicznej polskich banków i ich konsolidacji
ROE banków będzie rosło pomimo spadku stóp procentowych
Pomimo oczekiwanego dalszego spadku stóp procentowych wskaźnik zwrotu na kapitale (ROE) sektora bankowego będzie nadal rósł przez co najmniej 2 lata, dzięki m.in. wysokiemu udziałowi papierów skarbowych w aktywach banków, ocenia prezes Związku Banków Polskich (ZBP) dr Tadeusz Białek.
„Co najmniej jeszcze w tym i przyszłym roku będziemy nadal świadkami zwiększania się wskaźnika ROE w sektorze bankowym, a ubytek w części przychodów banków związanych z obniżeniem stopy procentowej będzie kompensowany poprzez odsetki, które banki uzyskują od wysokiego poziomu papierów dłużnych w swoich aktywach” – powiedział dr Tadeusz Białek.
„Dlatego to nie jest tak, że będziemy świadkami jakiegoś istotnego spadku zysków banków w tym roku, pomimo obniżenia stóp procentowych. One są wciąż na relatywnie wysokim poziomie – podkreślił prezes ZBP.
Przypomniał, że banki pokrywają ponad 50% potrzeb pożyczkowych Skarbu Państwa, a obecnie 36% aktywów banków stanowią papiery dłużne, w tym w większości Skarbu Państwa.
„Dlatego na pewno mamy tendencję w co najmniej najbliższych dwóch latach na wzrost ROE i tym samym zwiększanie atrakcyjności polskich banków” – podsumował dr Tadeusz Białek.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podała wcześniej, że wynik finansowy netto banków wyniósł 11,77 mld zł w okresie styczeń-marzec 2025 r., co oznacza wzrost o 16% r/r. Wskaźnik ROE sektora bankowego na koniec marca br. wyniósł 15,68% (wobec 15,57% miesiąc wcześniej i 12,31% rok wcześniej).