Autor: ISBnews

kalkulator i klocki z napisem 2024 na banknotach, długopis
Gospodarka

Inflacja wkrótce powyżej celu inflacyjnego

„Dzisiejsze dane są spójne z naszym scenariuszem, zgodnie z którym w marcu inflacja osiągnęła swoje minimum lokalne. Prognozujemy, że kolejne miesiące przyniosą stopniowy wzrost inflacji związany w znacznym stopniu z wygaszaniem działań osłonowych w obszarze cen nośników energii i wzrostem dynamiki cen żywności’ – napisał w swoim komentarzu Jakub Olipra, Starszy Ekonomista w Credit Agricole Bank Polska odnosząc się do danych GUS z 15 maja o inflacji w kwietniu, która wyniosła 2,4% r/r .

CZYTAJ WIĘCEJ
sylwetki osób z niepełnosprawnościami, dłonie
ESG | Prawo i regulacje

Prezydent RP podpisał ustawę o dostępności produktów i usług, która dotyczy m.in. terminali płatniczych i bankomatów

Prezydent podpisał ustawę o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze, której celem jest implementacja przepisów unijnych w zakresie m.in. dostępności produktów i usług dla wszystkich konsumentów, zwłaszcza dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami, podała Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ WIĘCEJ
woreczki nikotynowe, papierosy
Gospodarka | Prawo i regulacje | Z rynku finansowego

Projekt objęcia saszetek nikotynowych akcyzą od 2025 roku trafił do konsultacji

Projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym, który zakłada objęcie saszetek nikotynowych akcyzą od roku 2025 trafił do konsultacji, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Stawka akcyzy – wedle założeń – ma wynieść w 2025 roku – 100 zł/kg, w 2026 roku – 200 zł/kg, a docelowa w 2027 roku – 300 zł za kg.

CZYTAJ WIĘCEJ
wiceprezes EBI odpowiedzialna za działalność banku w Polsce Teresa Czerwińska
Gospodarka | Z rynku finansowego

MŚP z finansowaniem z EBI rozwijały się o ok. 10% szybciej niż konkurenci

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) chce więcej środków przeznaczać na finansowanie przedsięwzięć innowacyjnych, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), poinformowała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska w rozmowie z ISBnews.TV. Podkreśliła, że MŚP zasilone kapitałowo przez Grupę EBI rozwijały się średnio o 10% szybciej niż ich porównywalni konkurenci.

CZYTAJ WIĘCEJ
plik banknotów na kartce z kalendarza
Nieruchomości | Prawo i regulacje | Z rynku finansowego

Prezydent podpisał nowelę dot. wydłużenia wakacji kredytowych na 2024 rok

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, które zakładają m.in. wydłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok dla tych, u których rata przekroczy 30% dochodu gospodarstwa domowego, wynika z informacji Kancelarii Prezydenta.

CZYTAJ WIĘCEJ
Jerome Powell
Z rynku finansowego

Fed utrzymał stopy procentowe bez zmian na poziomie 5,25-5,50%

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) postanowił pozostawić stopy procentowe bez zmian w przedziale 5,25-5,5%, poinformował Fed po posiedzeniu. Komitet powtórzył, że nie spodziewa się, iż właściwe będzie obniżenie docelowego zakresu, dopóki nie uzyska większej pewności, że inflacja będzie trwale zmierzać w kierunku 2%, podkreślono. Fed podał, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro. „Spodziewam się, że w ciągu tego roku inflacja ponownie zacznie spadać, ale moja pewność co do tego jest mniejsza niż wcześniej z powodu danych, które widzieliśmy” – powiedział podczas konferencji prasowej Jerome Powell.

CZYTAJ WIĘCEJ
ORLEN logo
Kadry

Nowe powołania do składu zarządu Orlen S.A.

Rada nadzorcza Orlenu powołała do zarządu z dniem 1 maja 2024 roku Magdalenę Bartoś na funkcję wiceprezesa ds. finansowych, Roberta Soszyńskiego na funkcję wiceprezesa ds. strategii i zrównoważonego rozwoju oraz Wiesława Prugara na funkcję członka zarządu ds. upstream – na okres wspólnej kadencji zarządu, która kończy się z dniem odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za rok 2025, podała Spółka.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 218