Prezes PFR: nie ma mowy o recesji

Prezes PFR: nie ma mowy o recesji
Fot. Polski Fundusz Rozwoju
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„Nie ma mowy o recesji, jeżeli mamy obecnie najniższą w UE i historii stopę bezrobocia, wzrost zatrudnienia, płac realnych (nominalnie 11,9%) i inwestycji oraz silnego złotego”ocenia prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

„Gospodarka przechodzi łagodne spowolnienie niezbędne dla obniżenia inflacji. Jest to tzw. miękkie lądowanie po serii szoków zewnętrznych, z których wychodzimy z 17% wzrostem realnych dochodów (PKB per capita 2020-23), co jest absolutnie jednym z najlepszych wyników w UE (TOP3) 3/4″ – napisał Paweł Borys na swoim profilu na Twitterze.

Paweł Borys wskazał, że koniunktura od II półrocza ’23 wejdzie w fazę stopniowej poprawy.

Czytaj także: Dlaczego kwartalna dynamika PKB mało mówi o stanie gospodarki?

GUS o gospodarce

Jak podał w tym tygodniu Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku danych Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) spadł o 0,5% r/r w II kw. 2023 r. wobec 0,3% spadku r/r w poprzednim kwartale.

W II kw. 2023 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 3,7% kw/kw i był niższy niż przed rokiem o 1,3%.

W I kw. 2023 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zwiększył się realnie o 3,8% kw/kw.

Czytaj także: Polska gospodarka nie przestała hamować

Źródło: ISBnews