Prezes mBanku: banki w Polsce potrzebują stabilnego prawa

Prezes mBanku: banki w Polsce potrzebują stabilnego prawa
Cezary Stypułkowski,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stabilność warunków prawnych w jakich funkcjonują banki w Polsce to najważniejsza obecnie kwestia dla sektora bankowego – powiedział Cezary Stypułkowski, prezes mBanku, a zarazem nowy przewodniczący Rady Związku Banków Polskich i jednocześnie przewodniczący sekcji dużych banków - w wywiadzie, którego udzielił Robertowi Lidke, tuż po zakończeniu Walnego Zgromadzenia ZBP.

Na pytanie jakie są najważniejsze wyzwania, przed którymi stoją duże banki w Polsce, prezes mBanku odpowiedział:

„Polski sektor bankowy jest bardzo nowoczesny i efektywny. Nasza oferta produktowa, zwłaszcza transakcyjna jest nieporównywalnie lepsza niż gdzie indziej na świecie. Efektywność polskich banków jest bardzo wysoka.”

Jak zauważył Cezary Stypułkowski dzieje się tak przy relatywnie niskim poziomie prowizji i opłat, które polskie banki pobierają od klientów.

Lawina regulacji, niespodziewanych, szybkich, nieprzemyślanych

Tę część swojej odpowiedzi podsumował następująco: „Po stronie modelu biznesowego, sposobu funkcjonowania niewiele możemy sobie zarzucić. Natomiast największym wyzwaniem dla sektora bankowego jest niestabilność warunków prawnych.”

Na tę niestabilność składa się „Lawina regulacji, niespodziewanych, szybkich, nieprzemyślanych. To jest erozja stosunków zobowiązaniowych i obowiązków klienta rozumianego jako dłużnika”.

Jak stwierdził, to jest podważanie paradygmatu funkcjonowania sektora bankowego, co tworzy potrzebę redefinicji ról, w których występują banki.

Polakom jest potrzebna odpowiednia wiedza o produktach bankowych

W jego opinii w Polsce mamy do czynienia z wysokim poziom niezrozumienia natury biznesu bankowego i ograniczeń, w których banki funkcjonują.

Jego zdaniem konieczne jest dotarcie do społeczeństwa z odpowiednim przekazem. Chodzi o to, aby Polacy rozumieli czym jest kredyt, wiedzieli w jaki sposób się go finansuje. Ważne jest, aby klienci lepiej rozumieli zasady funkcjonowania różnych produktów bankowych.

Na pytanie z przekazami edukacyjnymi, dotyczącymi zasad funkcjonowania sektora bankowego nie należałoby trafić także do polskich polityków – prezes mBanku między innymi zwrócił uwagę, że sposób funkcjonowania sądownictwa dotyczy szeregu obszarów życia publicznego, nie tylko sektora bankowego.

Odnosząc się do instytucji związanych z sektorem bankowym oraz problemu kredytów frankowych Cezary Stypułkowski stwierdził: „Dość późno zorientowano się jak dużym to jest zagrożeniem. Na szczęście jest już większa racjonalizacja poglądów w tej sprawie, z czego się bardzo cieszę.”

Kredyty hipoteczne w kolejnych latach

Pytany o to,  jakie problemy mogą być ważne dla banków w perspektywie dziesięciu lat, po rozwiązaniu już kwestii kredytów walutowych i po utrwaleniu się nowego wskaźnika referencyjnego, prezes Cezary Stypułkowski stwierdził, że dzisiaj prognozowanie 10 lat do przodu jest trudne.

Jednak wyraził przekonanie, że to, co na pewno nas czeka, to wyższy stopień digitalizacji obsługi klientów, oraz wyższy poziom zrozumienia produktów bankowych przez klienta.

W jego opinii upowszechni się jeszcze większa niż w tej chwili samorealizacja różnych zleceń przez klientów na platformach mobilnych czy internetowych.

Jak zauważył Cezary Stypułkowski – w mBanku już około 60% transakcji finansowych przeprowadzają sami klienci, korzystając z aplikacji bankowych.

Dodał też na zakończenie, że pojawia się kwestia konieczności zbudowania nowego modelu hipoteki w Polsce.

„My się poważnie zastanawiamy czy w tych warunkach prawnych w Polsce, w ogóle istnieje możliwość oferowania tego produktu bankowego bez ryzyk, które się ciągną przez całe lata.

Z konsekwencjami, które ja mam w mBanku, na poziomie kilku miliardów złotych utworzonych rezerw. Jednak najważniejszym problemem jest stabilność warunków, w których funkcjonujemy i atrofia paradygmatów, które do tej pory organizowały sektor bankowy.”

Źródło: BANK.pl