Prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa o krajowych i unijnych planach dotyczących płatności bezgotówkowych

Prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa o krajowych i unijnych planach dotyczących płatności bezgotówkowych
Joanna Erdman, Fot. FPB,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z Joanną Erdman, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa o nowych rozwiązaniach na rynku płatności bezgotówkowych w Polsce i w całej Unii Europejskiej, w studiu BANK.pl na Kongresie Forum Technologii Bankowych rozmawiał Robert Lidke.

Nadchodzą zmiany w aplikacji mObywatel, która znana jest Polakom między innymi z powodu używania w niej Unijnego Certyfikatu COVID.

Jak zapowiada Joanna Erdman – pojawią się nowe funkcjonalności w aplikacji mObywatel, jak np. możliwość powiadomienia o pewnych zobowiązaniach, a także możliwość dokonania płatności za te zobowiązania. Mogą to być płatności np. za podatek lokalny czy za wywóz śmieci.

E-paragon

Kolejna innowacja, która wkrótce szerzej zaistnieje w Polsce to e-paragon. Jak mówi prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa w marginalnej formie e-paragon działa już w aplikacjach detalistów.

„Dzisiaj mogę na przykład idąc do dużego sklepu dostać e-paragon do swojej aplikacji danego sklepu. Problem tylko polega na tym, że aby mieć wszystkie swoje paragony w jednym miejscu, to musiałabym mieć w telefonie tyle aplikacji, w ilu sklepach robię zakupy” – zauważa Joanna Erdman i dodaje:

„Chcielibyśmy zrobić jedno miejsce składowania tych paragonów. To miejsce wybierze sobie sam konsument i tam będą wysyłane w przyszłości jego wszystkie paragony, z wszystkich jego urządzeń, którymi dokonywał płatności”.

Czytaj także: Czy gotówkę zastąpi cyfrowy pieniądz?

Przyjmowanie płatności z użyciem aplikacji

Kolejne nowe udogodnienie to płatności bezgotówkowe w telefonie, który ma być też terminalem płatniczym.

Nasza rozmówczyni podała przykład aplikacji na telefon z systemem z Android. Aplikacja iOS na polskim rynku nie została jeszcze zaimplementowana. W USA trwają jeszcze testy.

Mówiła także o drugim rozwiązaniu, w którym na jednym urządzeniu są połączone: aplikacja kasy fiskalnej i aplikacja terminala.

„To daje po pierwsze możliwość komunikowania się ze sobą tych dwóch urządzeń, a po drugie dodawania pewnych opcji lojalnościowych, jak np. zbieranie punktów czy możliwości różnego typu raportowania dla małego merchanta, który chciałby z takiego rozwiązania skorzystać”.

Jej zdaniem to rozwiązanie przyspieszyłoby upowszechnianie płatności bezgotówkowych, szczególnie w takich miejscach, gdzie dokonuje się drobnych transakcji.

„Dzisiaj nasz ustawodawca pozwala na korzystanie z tego typu rozwiązań tylko w wybranych branżach, są to przede wszystkim gastronomia, hotele, usługi cateringowe” – zauważyła Joanna Erdman. Jest to element testu rynkowego. Jednak jej zdaniem przyjmowanie płatności z użyciem aplikacji wkrótce będzie bardziej powszechne niż z użyciem urządzeń stacjonarnych.

Czytaj także: Podsumowanie VIII Kongresu Forum Technologii Bankowych

Plany Komisji Europejskiej

Odnosząc się do zmian w Unii Europejskiej prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa mówiła o planach Komisji Europejskiej wprowadzenia obowiązkowych płatności natychmiastowych. Jak wskazała, polski BLIK jest w tej dziedzinie bardziej zaawansowany, bo jest właśnie oparty na płatnościach natychmiastowych.

Jednak na początek nowe regulacje mają dotyczyć tylko płatności w euro. Kolejne waluty europejskie będę prawdopodobnie dokładane do tego systemu w terminie późniejszym.

W Unii Europejskiej są też prowadzone prace nad nową regulacją – PSD3. Do lipca ’23 trwa proces weryfikacji obecnej regulacji PSD2. Są prowadzone analizy, jak ta dyrektywa zafunkcjonowała i jakie przyniosła efekty.

Jeden z wątków prowadzonych analiz dotyczy cyberataków na systemy płatnicze, które znacząco się nasiliły w okresie pandemii. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa transakcji zdalnych.

Kolejna zmiana w przepisach unijnych może dotyczyć rozszerzenia definicji open bankingu na open finance. To może wpłynąć na komercyjne wykorzystywanie interfejsów API.

Rozwój płatności typu BNPL może skłonić władze unijne do wprowadzenia kolejnych regulacji tworzących pewne ramy dla tego typu płatności. Mogą się też pojawić nowe limity na płatności zbliżeniowe.

Ostatnia kwestia, o której mówiła Joanna Erdman to cyfrowe euro. Jak powiedziała, jest oczekiwanie konsumentów, że cyfrowe euro będzie działało jak gotówka. Będzie łatwo je przechowywać, wszędzie nim zapłacić, i będzie przy tym zachowana anonimowość transakcji. Aby było możliwe płacenie wszędzie cyfrową walutą, tak jak jest to obecnie możliwe przy płatnościach gotówkowych, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura techniczna.

Czytaj także: Generał Mieczysław Bieniek o cyberbezpieczeństwie infrastruktury bankowej

Źródło: BANK.pl