Generał Mieczysław Bieniek o cyberbezpieczeństwie infrastruktury bankowej

Generał Mieczysław Bieniek o cyberbezpieczeństwie infrastruktury bankowej
Generał Mieczysław Bieniek,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O cyberatakach, nie tylko na infrastrukturę bankową - z generałem Mieczysławem Bieńkiem, gościem specjalnym Kongresu Forum Technologii Bankowych rozmawiał Robert Lidke.

Mieczysław Bieniek mówił, że infrastruktura bankowa, jako tzw. infrastruktura krytyczna jest niezwykle ważna dla organizacji społeczeństwa i państwa.

Zapewnia ona funkcjonowanie przedsiębiorstw, instytucji państwowych, wreszcie samych obywateli. W przypadku wojny w Ukrainie służy do przesyłania pomocy finansowej dla państwa ukraińskiego, także do finansowania zakupów np. uzbrojenia czy amunicji.

„Cyberbezpieczeństwo w sektorze finansowym jest niezwykle istotne. Duże znaczenie do tego przywiązuje NATO, które uznaje cyberprzestrzeń jako przestrzeń działań operacyjnych.”

Sieć obronna NATO w cyberprzestrzeni

W dalszej części rozmowy gość specjalny Kongresu FTB mówił o tym jak nowoczesne technologie, chmura obliczeniowa pozwalają na bezpieczne funkcjonowanie infrastruktury bankowej. W Ukrainie, mimo wojny działają karty kredytowe, są wypłacane emerytury, kontrahenci otrzymują zapłatę.

Generał Bieniek przywołał te fragmenty swojej prezentacji podczas Kongresu FTB, w których pokazywał jak skuteczne mogą być ataki cybernetyczne na systemy dowodzenia, łączności, albo inne systemy zapewniające funkcjonowanie sił zbrojnych. Stąd ich ochrona jest niezwykle istotna.

„NATO rozbudowało bardzo wyrafinowaną sieć obronną w cyberprzestrzeni w postaci np. firewallów. To wszystko jest zintegrowane nie tylko na szczeblu dowództw natowskich, ale poszczególnych krajów. U nas integruje to Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz firmy prywatne, które dzielą się swoimi doświadczeniami, strzegąc jednocześnie swoich systemów i danych, które przechowują” – mówił nasz rozmówca.  

Media jako cel cyberataków

Ataki cybernetyczne dotyczą także mediów, w tym mediów społecznościowych.

„Przestrzeń informacyjna jest nieodzownym elementem każdej operacji. Rozpowszechnianie fake newsów, różnego rodzaju dezinformacji, czy też tworzenie różnego rodzaju narracji, która nie służy interesom danego społeczeństwa czy państwa ma na celu osłabienie systemu obronnego państwa, obniżanie morale w społeczeństwie”- wskazywał generał Mieczysław Bieniek. Jak powiedział – w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest zespół do przeciwdziałania dezinformacji.

Cyberataki mogą dotyczyć wielu dziedzin życia. Przestrzeni społecznej, ekonomicznej, politycznej.

Zwrócił uwagę, że niektóre ataki nie są od razu widoczne, bowiem hakerzy używają zaawansowanej technologii. Mogą wprowadzać do systemów informatycznych ukryte konie trojańskie, boty, które są uśpione i mogą być uruchomione w odpowiednim czasie.

„To wszystko wymaga analizy i przeciwdziałania” – podsumował gość specjalny Kongresu FTB.

Źródło: BANK.pl