Czy gotówkę zastąpi cyfrowy pieniądz?

Czy gotówkę zastąpi cyfrowy pieniądz?
Andrzej Kawiński,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas Kongresu Forum Technologii Bankowych gościem w studiu BANK.pl był Andrzej Kawiński, Country Manager Banknote Processing, Giesecke & Devrient. O innowacjach w obrocie gotówkowym rozmawiał z nim Robert Lidke.

Andrzej Kawiński przyznał, że w obrocie gotówkowym nie ma tylu innowacji co w obrocie bezgotówkowym. „Zmiany w obrocie gotówkowym nazwałbym ewolucją, a nie rewolucją” – mówił nasz gość.

Stwierdził jednak, że na rynkach zagranicznych dochodzi do ciekawych procesów związanych z insourcingiem. Polega to na tym, że banki nie konkurując ze sobą tworzą wspólne podmioty, których zadaniem jest przejęcie obsługi obrotu gotówkowego po to, aby obniżyć koszty i podnieść efektywność. Trend sprzed kilku lat polegający na outsourcingu zmienia się na przeciwny.

Pytany o przyczyny tej zmiany wyraził opinię, że jest to reakcja banków na procesy łączenia się firm zajmujących się obsługą gotówki, co w niektórych krajach może prowadzić do uzależnienia banków od monopolu jednego „gracza” na rynku. Podał przykłady rynków Słowacji i Szwecji, gdzie doszło do takiej sytuacji.

Jego zdaniem bank centralny może dążyć do ograniczenia zależności rynku gotówki od prywatnych, pojedynczych firm zajmujących się procesowaniem gotówki.

Czytaj także: Prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa o krajowych i unijnych planach dotyczących płatności bezgotówkowych

Potrzebna standaryzacja

Mówiąc już o konkretnych innowacjach technologicznych w procesowaniu gotówki wskazał na konieczność standaryzacji. W jego pinii to jest podstawowy warunek wprowadzenia robotyzacji do obrotu gotówkowego. Przyznał, że w Polce jesteśmy jeszcze dość daleko od takiej sytuacji.

„Dopóki nie będziemy mieli standaryzacji pakietów, standaryzacji odbioru gotówki, standaryzacji pakowania gotówki to automatyzacja i robotyzacja będzie dla nas o wiele trudniejszym wyzwaniem” – podsumował tę część swojej wypowiedzi Andrzej Kawiński.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Z portfelem przez Europę: Niemcy | Odchodzenie od gotówki

Cyfrowa waluta banku centralnego konkurentem gotówki?

Pytany o to, czy prawdą jest, że obrót bezgotówkowy jest tańszy od obrotu gotówkowego odpowiedział:

„Wydaje mi się, że to spojrzenie nie jest do końca prawidłowe. Dlatego, że w wielu instytucjach finansowych koszty obrotu bezgotówkowego nie są jasno i klarownie wyeksponowane w poszczególnych działalnościach.”

„Mam wrażenie, że koszty obrotu gotówkowego nadal są w Polsce niższe niż obrotu bezgotówkowego. Szczególnie, jeśli się bierze pod uwagę skalę przestępstw w obrocie elektronicznym.”

Na pytanie jakie jeszcze mogą pojawić się innowacje w obrocie gotówkowym – nasz rozmówca wskazał na plany wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego. Choć, jak przyznał, pieniądz cyfrowy należałoby uznać za przypisany do obrotu bezgotówkowego. Będzie to jednak płatność zabezpieczona przez bank centralny.

Czytaj także: Raport Specjalny | Technologiczne Otwarcie Roku | Cyfrowa waluta, czyli pieniądze pod kontrolą

Źródło: BANK.pl