Prezes BIK na Forum Bankowym: portfel kredytowy obywateli Ukrainy jest dobrej jakości

Prezes BIK na Forum Bankowym: portfel kredytowy obywateli Ukrainy jest dobrej jakości
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Portfel kredytowy obywateli Ukrainy w polskich bankach na koniec stycznia wynosił 5,4 mld zł, jest dobrej jakości - poinformował prezes Biura Informacji Kredytowej Mariusz Cholewa podczas Forum Bankowego 2022.

Podał, że kredyty zaciągnęło 91 tys. kredytobiorców z obywatelstwem ukraińskim, w tym zdecydowała większość (75,4 tys. osób z portfelem o wartości 5,38 mld zł) miało polski adres.

„Prawie połowa tej produkcji to kredyty zaciągnięte w 2021 roku, więc są +świeże+, duża część tego portfela to kredyty hipoteczne” – powiedział Cholewa na Forum Bankowym 2022.

„Jakościowo to wygląda dobrze (…) Z danych z początku marca nie widać, żeby coś się działo, nawet z sygnałów wczesnego ostrzegania nie widać, żeby coś złego się działo” – powiedział Cholewa.

Podał, że około 15 tys. kredytów zostało zaciągnięte przez osoby z ukraińskim adresem i jakość tych kredytów jest znacząco gorsza, ale nie ma w tym portfelu kredytów hipotecznych.

Poinformował, że wśród kredytobiorców z Ukrainy dominują mężczyźni i osoby w wieku do 44 lat.

Okazuje się, że większość ukraińskich kredytobiorców mieszka na nie na wschodzie Polski, jakby mogłoby się wydawać, ale w wielkich miastach w centralnej i zachodniej części kraju, a więc w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie.

Czytaj także: Prezes NBP podczas Forum Bankowego o wojnie w Ukrainie i inflacji

Kredyty mieszkaniowe, na razie sytuacja stabilna

Omawiając sytuację na rynku kredytów mieszkaniowych zaciągniętych zarówno przez Polaków, jak i obywateli innych krajów, stwierdził, że rośnie średnia kwota kredytu i wydłuża się okres jego spłaty.

Zwrócił uwagę, że najbardziej zagrożone są kredyty osób, które sięgając po kredyt mieszkaniowy miały już inne kredyty. W tę grupę osób mocniej uderzają podwyżki stóp procentowych. Na szczęście dla większości posiadaczy kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w 2021 roku ( 74,7 procent) są to ich pierwsze kredyty.

Kolejną dobrą informacją jest fakt, że 60 procent kredytów mieszkaniowych z roku 2021 jest zaciągniętych przez dwie osoby co znacznie zwiększa ich bezpieczeństwo.

Jednak 2/3 wszystkich kredytobiorców mieszkaniowych ma jeszcze inne zobowiązania.

Zwrócił uwagę, że najbardziej zagrożeni są ci klienci, którzy wzięli kredyt mieszkaniowy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, mają inne kredyty, i zobowiązania te zaciągnęli jednoosobowo. Takich kredytobiorców jest 89 tysięcy, a ich zobowiązania wynoszą 25,6 mld złotych.

Jednak ogólna jakość kredytów z lat 2018-2021, szczególnie udzielonych w 2020 roku jest dobra.

Czytaj także: Jak wojna w Ukrainie wpłynie na polską gospodarkę? Forum Bankowe 2022

Wojna w Ukrainie i jej wpływ na polskie firmy

W końcowej części swoje prezentacji Mariusz Cholewa mówił o sytuacji przedsiębiorców. Wśród branż najbardziej narażonych na negatywne oddziaływanie wojny na Ukrainie pod kątem jakości ich portfela kredytowego wskazał w pierwszej kolejności na sektor chemiczny. W dalszej kolejności wymienił firmy z sektora maszynowego i motoryzacyjnego.

Tymczasem jakość kredytów udzielonych rolnikom i mikroprzedsiębiorcom się poprawia, szczególnie w budownictwie i handlu. Sytuacja firm usługowych i produkcyjnych jest stabilna.

Podsumowując stwierdził, że w gospodarce wystąpi ograniczenie popytu na kredyty, banki zaostrzą politykę kredytową, i konieczne będzie monitorowanie kredytobiorców szczególnie wrażliwych na zmiany w gospodarce.

Kolejnym wyzwaniem będzie pojawienie się dużej grupy kredytobiorców o nieznanym profilu ryzyka. Prezes Mariusz Cholewa miał tu na myśli imigrantów z Ukrainy. W celu ograniczenia ryzyka BIK kontaktuje się z biurami informacji kredytowej na Ukrainie, będzie się kontaktował z innymi tego typu biurami w Europie.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Źródło: aleBank.pl, PAP BIZNES