Prezes BGK: środki z KPO pomogą Polsce uniknąć recesji

Prezes BGK: środki z KPO pomogą Polsce uniknąć recesji
Beata Daszyńska-Muzyczka. Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Unijne środki na realizację Krajowego Planu Odbudowy (KPO) Polska może pozyskać taniej, niż gdyby emitowała dług samodzielnie. Warto o nie powalczyć, by uniknąć recesji, uważa prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Beata Daszyńska-Muzyczka.

„Zacznijmy od tego, że mówimy o pieniądzach z unijnego funduszu, który przewiduje odbudowę gospodarki całej UE po pandemii.

Jest to dodatkowy dług zaciągnięty przez Komisję Europejską, który jest rozdzielony między poszczególne kraje. Polska ma otrzymać 35 mld euro, z czego 24 mld euro to dotacje, a 11 mld euro to pożyczki na preferencyjnych zasadach.

To ważny dla nas program, bo KE pozyskuje środki w oparciu o inne parametry – ryzyko jest tu oceniane dla całej ekonomii UE, a nie dla poszczególnych państw. To oznacza, że możemy te pieniądze pozyskać taniej, niż gdybyśmy emitowali dług samodzielnie – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka w rozmowie z Business Insiderem w Davos, gdzie do 20.01.2023 trwało Światowe Forum Ekonomiczne.

„Po drugie, KPO jest istotny dla wzmocnienia takich obszarów jak energetyka, co dzisiaj czyni go jednym z najważniejszych programów do zrealizowania.

Zwiększy on ponadto nasz PKB, szacuje się, że wzrost ten może wynieść 1-1,5%. Warto więc o to powalczyć, by uniknąć recesji.

Te dwa przedsięwzięcia – KPO i Program Inwestycji Strategicznych – będą kluczowe dla utrzymania dynamiki rozwoju naszej gospodarki powyżej zera” – dodała.

Czytaj także: Sejm zrobił pierwszy krok w sprawie KPO

60 mld zł na Program Inwestycji Strategicznych

Prezes BGK podkreśliła, że Program Inwestycji Strategicznych to ponad 11 tys. inwestycji i w sumie około 60 mld zł, które będą uruchomione w tym roku.

Środki te stanową szansę m.in. dla samorządów, w tym także gmin popegeerowskich, z niskimi budżetami, których do tej pory nie było stać na duże inwestycje.

Łącznie tegoroczne wydatki z funduszy umiejscowionych w BGK sięgną 133,6 mld zł.

Czytaj także: Samorządy tną wydatki, ale bez środków z KPO nie będzie nowych inwestycji

KPO: 23,9 mld euro w formie dotacji

W ramach KPO dla Polski zarezerwowano ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek.

Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.

Według wyliczeń Ministerstwa Finansów napływ środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oznaczałby w 2023 r. zwiększenie wzrostu PKB o 0,6 pkt proc., a w kolejnych latach – o 1 pkt proc.

Czytaj także: Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w roku 2023 do 0,7 proc.

Źródło: ISBnews