Sejm zrobił pierwszy krok w sprawie KPO

Sejm zrobił pierwszy krok w sprawie KPO
Fot: Aleksander Zieliński, Kancelaria Sejmu / Twitter
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym.

Za głosowało 203 posłów, przeciw było 52, a wstrzymało się 189 posłów.

Ustawę o Sądzie Najwyższym złożyła w grudniu grupa posłów PiS.

Według autorów, zmiana ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli

Pierwsze komentarze

Jeden z pierwszych komentarzy dotyczący głosowania w Sejmie pochodzi od dr Henryki Bochniarz, przewodniczącej Rady Głównej Konfederacji Lewiatan

„Sejm przyjął projekt zmian w sądownictwie, który ma umożliwić odblokowanie środków z KPO. Jako przedsiębiorcy, pracodawcy i obywatele jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji. Z jednej strony, jak nikt inny, zdajemy sobie sprawę jak ważne dla Polski są unijne pieniądze pozwalające sfinansować Krajowy Plan Odbudowy, ograniczać skutki kryzysu, pieniądze,  na które czekamy od wielu miesięcy. Z drugiej – nie możemy się zgodzić na kolejną pseudo naprawę polskiego systemu sądownictwa, która jest procedowana w Sejmie, a  zgodnie z opiniami  środowisk prawniczych, sędziów i konstytucjonalistów, nie daje żadnych gwarancji niezależności sądów i sędziów, nie naprawia systemu, a ma stanowić jedynie  pretekst spełnienia oczekiwań Komisji Europejskiej” – stwierdza Henryka Bochniarz i dodaje:

„Oczekujemy prawdziwej reformy sądownictwa gwarantującej pełnego poszanowania zasad praworządności.”

Źródło: PAP BIZNES, Konfederacja Lewiatan