Prezes Banku Pekao o bankach w Ukrainie

Prezes Banku Pekao o bankach w Ukrainie
Leszek Skiba - Bank Pekao (fot. Bank Pekao S.A.)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ramach rekonstrukcji Ukrainy ważne będzie, aby ten kraj miał silny sektor bankowy - w tym prywatne, niezależne banki - co zapewni wyższy wzrost gospodarczy i pomoże w kreacji miejsc pracy, ocenił prezes Banku Pekao Leszek Skiba w trakcie Światowego Forum Gospodarczego w Davos.

„Dla Ukrainy ważne jest, aby mieć silny sektor bankowy, ponieważ koniec końców to banki są tym rodzajem instytucji, które są bardzo ważne i mają kompetencje, by alokować pieniądze w gospodarce, i to w sposób, który przyniesie wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy, a nie korupcję” – powiedział Leszek Skiba podczas panelu na Forum w Davos.

Czytaj także: Krok w kierunku odbudowy Ukrainy: jest połączenie operacyjne między polskim i ukraińskim rynkiem

Potrzebne nowe regulacje dla ukraińskiego sektora finansowego

„Wiemy, jak ważna jest zmiana prawa, aby kredyty hipoteczne w Ukrainie się rozwijały, aby banki były dużo bezpieczniejsze pod względem praworządności itd.

Bo dla gospodarki ukraińskiej konieczne jest posiadanie bardzo silnych, prywatnych, niezależnych, kompetentnych banków, bo to jest rodzaj bardzo ważnej dystrybucji pieniędzy, która ma wpływ na wzrost gospodarczy”- dodał prezes Banku Pekao.

Czytaj także: Czy ukraińskie start-upy uciekną z Polski?

Jak sfinansować współpracę polskich i ukraińskich MSP?

Podkreślił, że na pierwszym etapie najważniejsze jest wsparcie relacji biznesowych między firmami z Polski – i z Ukrainy.

„Dla firm ukraińskich ważny jest eksport towarów, aby mogły się rozwijać. I to jest jedno ze źródeł dochodów, przyszłości ukraińskiej gospodarki. Dla polskiego sektora bankowego oznacza to pytanie, jak sfinansować ten handel – oczywiście w ramach [przepisów] państwa polskiego, jak zorganizować polskie firmy, by pomóc im znaleźć kooperantów w Ukrainie, oraz by Ukraińcy znaleźli ich w Polsce.

I to jest pierwszy krok. I to jest najprostsza droga do tego, żeby ta współpraca firm polskich i ukraińskich była silniejsza jako czynnik, który może spowodować, że sytuacja gospodarcza w Ukrainie będzie silniejsza” – podsumował prezes Leszek Skiba.

Czytaj także: Pekao: warto by Polska brała udział w odbudowie Ukrainy

Źródło: ISBnews