Prezentacja: Banki spółdzielcze powinny wspólnie sprzedawać portfele windykacyjne

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Banki spółdzielcze stanowią atrakcyjny rynek zarówno dla polskich firm windykacyjnych, jak i dla inwestorów zagranicznych. W Spółdzielczej Grupie Bankowej są zarejestrowane 204 banki, natomiast Bank Polskiej Spółdzielczości zrzesza 359 tych instytucji. Łącznie dysponują one sporym kawałkiem tortu windykacyjnego.

Branża windykacyjna widzi duży potencjał we współpracy z bankami spółdzielczymi. Pojawia się jednak zasadnicza przeszkoda, która uniemożliwia szybki rozwój tej współpracy. Kłopot polega na tym, że banki spółdzielcze wystawiają na sprzedaż portfele wierzytelności o stosunkowo niskiej nominalnej wartości, od 10 do 20 mln zł, a w przypadku większych banków – o wartości do 30 mln zł. Taka skala zakupów jest zbyt mała dla dużych graczy na polskim rynku i dla inwestorów zagranicznych. Istnieje jednak rozwiązanie, które umożliwia zwiększenie wartości wystawianych portfeli – banki spółdzielcze powinny budować konsorcja sprzedażowe, które zwiększą skalę działania tego sektora w zakresie windykacji.

Konsorcjum może składać się z kilku uczestników, np. dwóch lub trzech banków. Możliwe jest jednak rozszerzenie skali działania. Jeśli w skład konsorcjum wejdzie 10 banków, które jednocześnie wystawią na sprzedaż 10 portfeli, transakcja nabiera zupełnie innego charakteru. Sprzedaż 10 portfeli o orientacyjnej wartości 200 mln zł umożliwia przystąpienie większych graczy do transakcji, co zwiększa jej potencjał zakupowy. Branża windykacyjna jest nawet gotowa pośredniczyć w jednoczeniu się banków spółdzielczych w celu budowy takich konsorcjów sprzedażowych. Współpraca pomiędzy firmami windykacyjnymi i bankami spółdzielczymi stałaby się płynna i regularna.

W przypadku wspólnego wystawiania na sprzedaż portfeli wierzytelności, banki spółdzielcze mogłyby uzyskać większy dochód ze sprzedaży. Stabilna i ciągła współpraca z branżą windykacyjną wzmocniłaby pozycję banków spółdzielczych i zbliżyłaby je do poziomu banków komercyjnych.

W przypadku współpracy z firmą windykacyjną GetBack istotnym atutem jest także oferta struktury podatkowej, która zoptymalizowałaby transakcje z ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI