Premier: zatwierdzenie KPO powinno nastąpić w ciągu kilku dni

Premier: zatwierdzenie KPO powinno nastąpić w ciągu kilku dni
Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jest duża szansa, że w ciągu kilku dni dojdzie do zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską, powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że przyjęcie KPO przez KE "to kwestia formalna".

„Jest duża szansa – ale chciałbym, żeby potwierdzenie tego faktu przyszło również z Komisji Europejskiej – że w ciągu najbliższych kilku dni, dosłownie kilku dni zostanie to zatwierdzone, czyli zostaną podpisane te kamienie milowe między nami a Komisją Europejską, tak jak wiele innych kamieni milowych ze wszystkimi innymi państwami Komisja Europejska podpisywała” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Prezes PFR: będziemy gotowi do uruchomienia inwestycji finansowanych z KPO już w III kw. >>>

Przypomniał, że cały Krajowy Program Odbudowy ze strony Polski „został zatwierdzony i wniosek złożony już jakiś czas temu”.

„Teraz dostajemy z Komisji Europejskiej pozytywne sygnały w tym zakresie. To jest uzgodnienie tzw. kamieni milowych, czyli pewnych warunków, które wszystkie kraje członkowskie musiały uzgodnić z Komisją Europejską, my je również uzgodniliśmy” – dodał.

Czytaj także: Brak Krajowego Planu Odbudowy to ok. 160 mln zł strat dziennie dla polskiej gospodarki >>>

„Same płatności to jest kwestia kilku najbliższych miesięcy, więc to jest rzecz zupełnie wtórna. My pieniądze mamy, nadwyżka w budżecie za kwiecień została pokazana, […] najważniejsze jest uzgodnienie tych filarów z KE i to zostało dokonane” – wskazał.

Porozumienie w sprawie kamieni milowych

Blisko dwa tygodnie temu rzecznik rządu Piotr Muller informował, że zespoły negocjacyjne osiągnęły porozumienie w sprawie kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), co oznacza, że KPO został przekazany do finalnej akceptacji KPO przez Komisję Europejską.

Czytaj także: Krajowy Plan Odbudowy: w końcu przełom? KE zadowolona z wyników rozmów z Polską >>>

Wczoraj „Dziennik Gazeta Prawna” podał, że na 2 czerwca zaplanowany jest pobyt przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w Warszawie. Zdaniem gazety może to oznaczać tylko jedno: że w tym dniu dojdzie do podpisania KPO.

Przewodnicząca KE dotychczas komunikowała przyjęcie KPO przez KE podczas wizyt w tych krajach.

Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.

Źródło: ISBnews