Pracodawca jednak będzie mógł sprawdzić, który pracownik jest zaszczepiony

Pracodawca jednak będzie mógł sprawdzić, który  pracownik jest zaszczepiony
Robert Lisicki Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do Sejmu trafić ma poselski projekt ustawy, która umożliwi pracodawcom sprawdzenie, który pracownik jest zaszczepiony przeciwko Covid-19. Przedsiębiorcy czekają na te przepisy od dawna, bo zależy im na zapewnieniu bezpiecznych warunków zatrudnienia w zakładach pracy, a do tego niezbędne są informacje, kto jest już zaszczepiony, a kto nie - uważa Konfederacja Lewiatan.

W sytuacji rozpędzającej się czwartej fali zakażeń Covid-19, zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy staje się priorytetem. Na przedsiębiorcach ciąży odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, klientów oraz sprawne funkcjonowanie firmy.

Czytaj także: Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy się zaszczepili >>>

Informacje, o tym którzy pracownicy są zaszczepieni, umożliwiłyby pracodawcom lepsze zarządzanie ryzykiem, organizację pracy uwzgledniającą obowiązujące obostrzenia (odległości pomiędzy stanowiskami pracy, kontakt z klientami itd.).

– Liczba bezpiecznych pracowników ma szczególne znaczenia dla stanowisk związanych z utrzymaniem ważnej infrastruktury czy  przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Pracownicy, którzy nie zostali zaszczepieni mogliby być przesunięci na inne stanowiska – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Czytaj także: Niejednoznaczne stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy w sprawie nakazu szczepienia pracowników >>>

Z badania Konfederacji Lewiatan, które zostało przeprowadzone na początku sierpnia, wynika, że 80% pracodawców jest przekonanych, że powinni mieć dostęp do informacji, ilu pracowników w ich firmie zostało zaszczepionych przeciw Covid-19, a także wiedzieć, którzy konkretnie pracownicy zostali zaszczepieni.

Źródło: Konfederacja Lewiatan